Quantcast
Channel: Představení | BikeAndRide.cz
Viewing all 765 articles
Browse latest View live

Answer Red Mist Collection – nová výbava našeho RB IQ 575

$
0
0

Answer Red Mist collectionNaše redakční RB IQ 575 jistě dobře znáte a snad jste si i všimli, že se jej snažíme postupně vylepšovat, modernizovat a měnit výbavu, abychom otestovali co nejvíce komponentů. Brzy z jara jsme na naše RB hodili krásnou červenou vidlici Manitou Mattoc, těsně před prázdninami se nám podařilo doplnit ji o stejně barevně laděné komponenty z kolekce Answer Red Mist.

Pokud to náhodou někomu nedošlo, nebo jste to prostě nevěděli, tak výrobce odpružení Manitou patří do rodiny Hayes Bicycle Group, kam dále patří brzdy Hayes (jaké překvapení), komponenty Answer, kola Sun Ringlé a Wheelsmith Fabrications, výrobce kvalitních drátů do výpletů MTB kol.

Zůstaňme ale u tématu…

Jelikož se vidlice Manitou Mattoc tolik povedla – i nás neskutečně baví jak funguje a líbí se nám jak vypadá – rozhodli se u Answer Products udělat sérii all-mountain komponentů ve stejné barvě, které by se s Mattocem dokonale doplňovaly. Celá kolekce Red Mist čítá představce AME s jedinečným 3D kovaným tělem, lehoučká karbonová řídítka ProTaper SL, volné pedály Rove R2, gripy Stein v BMX a v klasickém provedení (objímkové) a vše završují rukavice, které jsme ale k této sadě „nenafasovali“.

*Ani nebylo potřeba, páč mně osobně k tomuto setu dokonale ladí rukavice Giro Xen a vlastně i helma Giro Feature, nepřímo vlastně i oranžové brýle UVEX Sportstyle 700 Vario a batoh Osprey Zealot 18.

Answer Red Mist collection

Představec Answer A*TAC AME (délka 50 mm)

Začněme u představce, který nám padl do oka jako první. Jak již bylo zmíněno, jedná se o jedinečný produkt, který byl jako první v oboru vyroben pomocí 3D kování, a to i u těla kratšího jak 50 mm. Představec AME je od základu navržen pro all-mountain a enduro, i když existuje také XC varianta. Mohl by být sice průměru 35 mm (což není), zato nás fascinuje krásně širokou přední objímkou (51 mm), která při pohledu z pozice jezdce vzbuzuje nemalou důvěru.

Nabízen je čistě s nulovým sklonem a v délkách od 30 do 80 mm. My si vybrali délku 50 mm a zdá se, že to byla dobrá volba. Přední objímka je dělená (dva samostatné díly), k představci byly přibaleny i dvě ologované podložky, ježek a čepička se šroubem, kterou jsme ale nakonec nepoužili, aby té červené nebylo už moc. Kromě červené se nabízí i černá a bílá varianta.

Hmotnost (reálná): 130 g (délka 50 mm)

Answer Red Mist collection

Answer Red Mist collection

Řídítka Answer ProTaper SL (délka 780 mm)

Řídítka ProTaper jsou pojmem již delší čas už jen kvůli jedinečnému poměru hmotnosti, tuhosti a pevnosti. Karbonová řídítka ProTaper SL se nabízí v celé řadě provedení. Barevně si můžete vybrat černou nebo červenou variantu, šířka se pohybuje od 660 do 780 mm (máme ty nejširší). Kratší modely 660 mm a 720 mm se vyrábějí jako zcela rovné, širší verze (750 a 780) pak v provedení low riser 1/2“ a s velkým prohnutím 1“. Zahnutí nahoru je krom „nulové“ 660mm varianty 4°, dozadu pak vždy 8°.

Reálná hmotnost dokonale sedí s tím, co udává výrobce, jelikož jsme u našich 780 mm dlouhých klacků naměřili 215 gramů! Luxus!!! Nejkratší XC provedení s délkou 660 mm pak vaše kolo zatíží pouze 115 gramy.

Hmotnost (reálná): 215 g (780 mm, low riser)

Answer Red Mist collection

Postřehy z praxe
Při montáži nás jako první zarazilo, jak moc jsou řídítka lehká. To prostě nepochopíš! Druhou věcí byl lakovaný povrch, který je na koncích, v místě usazení gripů, zdrsněný. To je sice hezké, ale… Naše původní gripy Chromag Basis na řídítkách držely krásně, červené Answery 143 Stein s obyčejnou kovovou objímkou se ale i při silném utažení protáčely. Nebojte, nehodili jsme flintu do žita, ani jsme se nesmířili s funkcí otočné rukojeti. Po chvíli bádání totiž stačilo vzít smirkový papír ze sady lepení a kovové objímky z vnitřní strany zdrsnit, či je zbavit lesklého hladkého povrchu. Pak už držely a drží krásně!

Podobný problém jsme měli i s objímkou páčky dálkového ovládání sedlovky KindShock LEV Integra, která již seděla na hladké lakované části řídítek. Zde jsme navíc narazili na limity možnosti stažení této objímky, jelikož naše řídítka jsou dle všeho o pár setin užší, než je běžně zvykem. Stačil kousek staré duše a je po problému. Brzdové páky Magura MT7 a řazení SRAM X01 už drží bez připomínek.

Zajímavý je sám o sobě tvar těchto řídítek, tedy hlavně na pohled. Chvíli jsme laborovali s tím, jak řídítka správně natočit, jelikož nám to stále nějak neladilo do oka. Pak jsme ale zvolili logickou metodu, hleděli hlavně na zahnutí, zkusili se kousek projet a bylo to. Z pozice jezdce to teď vypadá, že jsou řídítka zalomena až trochu zvláštně směrem k jezdci, jakoby byla otočena moc dozadu, to je ale jen a jen dojem, protože takhle jejich úhlování plní dokonale svou roli.

Mně i Zedovi sedla řídítka ProTaper krásně do ruky, po naladění jejich polohy, hned po pár metrech v sedle. Jejich tuhost je božská, šířka v kombinaci s 50mm představcem ideální. Jak mi napsal Zed poté, co si přestrojené RB odvezl: „Je to jasné, nic se řezat nebude!“ Necháváme tedy plných 780 mm! Hodnotit komfort radši nebudu, protože jsem neměl možnost vyzkoušet za sebou jedna a pak druhá řídítka a taky proto, že od komfortu tu jsou bezdušové pláště Maxxis High Roller II a hlavně vidlice Manitou Mattoc!

Answer Red Mist collection

Answer Red Mist collection

Gripy Answer 143 Stein

V sadě červených komponentů jsme dostali rovněž dvoje gripy Answer. Jedny klasické hladké, druhé s přírubou na vnitřní straně, takový BMX style. Přestože se nám BMX verze líbí, tak v praxi je na MTB kolo praktičtější klasická varianta. A pokud byste hledali přirovnání pro tvar samotného gripu, pak vězte, že inspirací pro designéry v Answer Products byla sklenice piva. Takže když nedržíte v ruce gripy, držíte půllitr a skoro nepoznáte rozdíl 😀

Příjemná je také délka 143 mm, zvětšená proti standardu 130 mm. To dává lidem s „lopatami místo rukou“ (jak říkala moje máma už v porodnici) dostatečný prostor pro jejich dlaně. I tak máme ale brzdové páky a řazení kus od gripu. Co se praxe týká, tak tyto gripy drží krásně, poté, co jsme se porvali s jejich instalací. Jejich materiál je příjemný, tak akorát tvrdý, aby z něj nebolely ruce a přitom jste v dlaních cítili co dělá vaše přední kolo. Trochu mě občas rozčilují velké objímky na vnějším konci, ty mi ale vadí skoro u všech „ODI style“ gripů. Osobně proto preferuju gripy s objímkou pouze na vnitřní straně, ideálně s plným vnějším koncem.

Co se průměru týká, tak bych řekl, že jsou gripy Answer Stein spíše užší než jak vypadají a jak se zdají na první dojem. S lehce polstrovanými rukavicemi Giro Xen si rozumí dokonale, když jsem si ale oblékl tenoučké „kondomy“ od The One Industries, tak jsem cítil, že bych mohl v ruce držet i něco silnějšího. Hodně zde ale záleží na velikosti vaší ruky a také na zvyku.

Hmotnost (reálná): 130 g /pár

Answer Red Mist collection

Pedály Answer Rove R2

Pedály Rove R2 (Revision 2) vznikly na základě komentářů samotných jezdců, kteří chtěli především stejné tělo jako u pedálů Rove, avšak v lehčím balení. Proto tyto pedály prošly tzv. analýzou konečných prvků, díky čemuž se dostaly v reálu na hmotnost 460 g /pár. Jasně, nejsou nejlehčí na světě, ale jsou krásně robustní a vypadají, že rozhodně něco vydrží.

Stejně tak nejsou ani nejtenčí na světě, ale i tak nabízí solidně nízký profil s klasicky řešenou osou. Co je zajímavé, tak k těmto pedálům dostanete dvě sady pinů. Standardně osazené, tak jak jsme je dostali a vážili, byly velkými hliníkovými piny, které se nešroubují imbusem, ale malým stranovým klíčem, takže by snad mělo být možné je povolit i když některý z nich urazíte. Kdyby ne, máte možnost piny ze zadní strany odvrtat, jelikož jsou jejich závity skrz na skrz.

Answer Red Mist collection

Druhou možností je nasadit ostřejší „shark tooth“ ocelové piny, které vypadají hodně zajímavě. Asi je ještě vyzkoušíme, ale trochu se bojíme o naše holeně a jiné části těla, jak moc ostře vypadají. Když ale chytíte pedál na holeň, je už skoro jedno, jak moc ostré piny jsou! Každopádně představa jejich spojení s hladkou podrážkou Stealth našich nových botek Five Ten Contact je hodně, hodně lákavá!!! Hmmm.

I takto ale drží Five Ten Contact na nových pedálech hodně pěkně. Přestože mi při montáži nepřišly nijak extra veliké, na kole mám pocit, že je jejich plocha hodně velká a já si můžu šlápnout kam se mi zlíbí. Možná je to ale tím, že jsem poslední dobou jezdil hodně na nášlapech (Crankbrothers Candy), nebo také tím, že kontrastní červená barva prostě při pohledu seshora výrazně prosvítá, což se mi u šedých Chromagů nebo stříbrných FireEye nestávalo.

Už jsem s nimi také párkrát drbnul o nějaký šutr, pár odřených či lehce utržených růžků to jasně dokazuje, ale na to, že to bylo i pár větších ran, drží hezky! Paráda.

Hmotnost (reálná): 460 g /pár

Answer Red Mist collection

Answer Red Mist collection

Tak to by bylo…

Tolik prvotní shrnutí a moje základní postřehy s novou výbavou redakčního RB IQ 575 od Answer Products. Náš prapůvodní plán byl sice trochu jiný – hodit je rovnou na nový rám RB Bandit – ale jeho finalizace a produkční výroba se kvůli vytížení výrobních kapacit RB posunula až na období po prázdninách. Ale nebojte, jak bude nový rám hotov, Manitou Mattoc i všechny díly Answer Red Mist budou mít hnedle nový domov. A aby se to nepletlo, i nové RB Bandit chceme v provedení Brutal Finish.

A ještě jedna poznámka pod čarou. Prapůvodně jsme uvažovali o kombinaci červeného představce a černých řídítek, lidé z Answer Products nás ale přesvědčili, že když už máme toho Mattoca v červené, chce to celou Red Mist kolekci. A musím uznat, že mě baví, že se mi líbí jak to celé dohromady vypadá a jak to krásně kontrastuje s decentní přírodní hliníkovou barvou rámu. Barvičky prostě letí, nechceme ale, aby naše kolo vypadalo jako z cirkusu!

Více o Answer Red Mist Collection na webu www.hayescomponents.com

Foto: Štěpán Hájíček
Answer Red Mist collection

Answer Red Mist collection

[See image gallery at www.bikeandride.cz]

 

Diva kemp má nový web!

$
0
0

Divakemp.czFotografka Barbora „Barka“ Berdychová a bikerka srdcem i duší Ivana „Ifka“ Pechoutová již druhým rokem pořádají v Jizerských horách bikové víkendy pro dámy a slečny, které chtějí posunout kupředu svou techniku a prožít víkend v přírodě plný zážitků.

Holky své konání posunuly o krok dál a nyní je najdete on-line. A to na adrese www.divakemp.cz

Na nových stránkách, které připravila grafička Kamila Pajerová a oživil je Tomáš Flekna, je možné se přihlásit na bikový víkend nebo si objednat individuální lekci.

Diva kemp se na Vás těší on-line. A v lese při bikování také zcela off-line!

Barka a Ifka.

Co vše nabízí Dive Kempy lze snadno zjistit v několika již publikovaných reportech z těchto akcí:
The North Face Diva Kemp – 2015 vol 1 – Reportáž
The North Face Diva Kemp – 2014 vol II – Reportáž

Foto: Barbora Berdychova (www.barboraberdychova.com)
Divakemp.cz

Divakemp.cz

Divakemp.cz

Divakemp.cz

Divakemp.cz

 

CANNONDALE Habit 2016 – Tech News

$
0
0

Cannondale Habit 2016 - Tech NewsPřed časem jsme se blíže podívali na novinky značky Cannondale týkající se modelového roku 2016. V daném článku jsme rovněž zmínili, že se jedna novinka teprve chystá. Tímto žhavým a před pár dny odhaleným želízkem je Cannondale Habit, zcela nový trailbike na středních kolech 27,5“.

Jasně, dnes každý mluví hlavně o enduru, ale ruku na srdce, kolik je okolo vás „core riderů“, kteří skutečně využijí potenciál 160mm bestie? Pár nejspíš ano, ale hlavní prodejní síla vždy ležela v kategorii všestranných kol, kam nový Habit dokonale zapadá. 120 mm zdvihu nad oběma koly, hravá geometrie, široké cenové rozpětí, hliníkové i karbonové rámy, klasické vidlice i jednonohá Lefty a navíc i Bad Habit! To samé kolo jen na tlustých kolech 27,5+! Něco takového v nabídce slovutného Cannondalu docela dlouho chybělo!

Skutečně, podíváme-li se na současnou nabídku fullů Cannondale, pak začneme u sportovně závodního Scalpelu 29, za nímž ale zeje poměrně velká propast, jelikož dalším stupněm byl až doposud drsnější trailový model Trigger (test – Cannondale Trigger 4) a enduro potvora Jekyll (test – Cannondale Jekyll 27,5 4). Cannondale Habit je tak vítaným přírůstkem, který otestujeme jak nejdřív to bude možné.

Cannondale Habit 2016 - Tech News

V detailu je pokrok

Cannondale Habit není po technologické stránce ve své podstatě ničím novým, jelikož využívá osvědčené konstrukce a materiály známé z jiných modelů, i když je pravda, že určité prvky kombinuje poměrně novým způsobem, proto se jedná o stroj, který je technologicky na výši a plně respektuje současné trendy. Začněme kupříkladu popisem zadní stavby, která se zdá být poměrně klasickou adaptací víceprvkového zavěšení, jež lze obecně označit jako „swing link“ díky raménku zavěšenému na horní trubce, stejně jako je tomu u Scalpelu.

Stejně jako u Scalpelu i zde přitom najdete řešení zvané „Zero Pivot“, které se sice nezbavilo čepů zcela – pár ložisek se zde stále najde – odstraněn byl ale čep na zadních vzpěrách v blízkosti patky. Co je zajímavé, toto vylepšení není přítomné jen u karbonových strojů, ale také u hliníkové varianty. Cannondale totiž právě modelem Habit, stejně jako silničním strojem CAAD 12, dokazuje, že byl a je mistrem v práci s hliníkem.

Cannondale Habit 2016 - Tech News

Díky tomu bylo možné vyrobit i hliníkovou zadní stavbu tak, aby horní vzpěry byly dostatečně pružné a umožnily bezproblémový pohyb celé zadní stavby v plném rozsahu 120 mm. A když už jsme u zadní stavby, pevnou osu snad nemusíme ani zmiňovat, zajímavější je aplikace čepů LOCK’R Expanding Pivot System, což je řešení sdílené se značkou GT (GT Helion a Sensor), které je o 6% tužší, o 10% lehčí a používá o 33% méně dílů než klasické čepy stahované objímkou.

A poslední zmínka k zadní partii může patřit pro změnu kompozitní verzi, která je karbonová skutečně od hlavy až k patě, čímž je myšleno, že je z černého hadího materiálu upředena jak celá zadní stavba, tak i horní raménko, které je o 100 g lehčí než identické hliníkové.

Cannondale Habit 2016 - Tech News

Tím to nekončí!

Málem jsem vás mystifikoval, jelikož v zadní partii ještě chviličku zůstaneme. Další místo, na které stojí za to zaměřit svůj zrak, je zadní brzda, která je moderně ukryta uvnitř rámu, usazená na zadní vidlici. Cannondale zde používá patentovaný plochý úchyt, k němuž se samotný třmen připojuje pomocí originálního adaptéru. Stejné řešení přitom najdete na modelech Cannondale F-Si Alloy a silnicích CAAD 12.

Cannondale Habit 2016 - Tech News

Za pade nebo za tři sta?

Jak již bylo řečeno výše, nový Cannondale Habit pokryje skutečně široké cenové spektrum. Začneme-li na samotném vrcholu, pak nám nejspíš spadne čelist při pohledu na cenovku vrcholného provedení Cannondale Habit HiMod Carbon Black v ceně 309 999 Kč! Špičkový materiál rámu BallisTec Carbon, špičkové osazení, karbonová kola atd. Za to se zkrátka platí. Černý Habit, na to že se jedná o primárně nezávodní model, tak může být ideálním strojem pro maratonce světové úrovně či jiné movité nadšence a milovníky rychlosti, terénu a pohodlí.

Dohromady bude Habitů osm variant, kdy většina z nich vyrazí do světa s originální vidlicí Lefty 2.0, o níž jsme si něco řekli již v obecném představení novinek Cannondale 2016. Pouze dva základní modely Habit 5 (MOC 64 999 Kč) a Habit 6 (MOC 51 999 Kč) budou vybaveny konvenčními teleskopickými vidlicemi.

Cannondale Habit 2016 - Tech News

Cannondale Habit 2016 - Tech News

Bad Habit 27,5+

V již vícekrát zmíněné prezentaci novinek Cannondale 2016 padla zmínka o strojích nazvaných kreativně Beast of the East, tedy hardtailech na kolech parametru 27,5+. Ty ale nebudou jedinými „pluskovými“ stroji v kolekci Cannondale 2016, jelikož je doplní i plně odpružený Bad Habit 27,5+.

Bad Habit 27,5+ je kolem, které rozšiřuje možnosti základního Habitu. Stejně jako on nabízí 120 mm zdvihu, zadní stavbu typu Zero Pivot, to vše na velkých a „středně“ tlustých kolech 27,5×3,0“ a 45 mm širokých ráfcích. V nabídce budou dva modely Cannondale Bad Habit 1 (99 999 Kč) a Bad Habit 2 (79 999 Kč), lepší s vidlicí Lefty 2.0 základní na RockShoxu.

Uvidíme, kam bude tato kategorie v budoucnu směřovat. Zatím se spíše obecně věří pevným 27,5+ strojům, zda a jak moc se chytí fully 27,5+ je skutečně ve hvězdách… Nechme se překvapit, každopádně bude-li dostupný testovací stroj Bad Habit, moc rádi se na něm také svezeme, ať si můžeme udělat vlastní názor.

Tolik všechny klíčové novinky Cannondale pro rok 2016. Rychlý souhrn přidáme ještě po výstavě Eurobike 2016 a co nejdřív se vrhneme do testování novým modelů. Zůstaňte proto s námi naladěni na vlnu novinek.

Cannondale-Bad-Habit-1
Cannondale Bad Habit 1

Cannondale-Bad-Habit-2
Cannondale Bad Habit 2

Foto: Štěpán Hájíček / Cannondale

[See image gallery at www.bikeandride.cz]

 

GHOST – Novinky 2016

$
0
0

Ghost - new bikes 2016Aneb nezůstal kámen na kameni! Skutečně, je velká škoda, že se nám letos nepodařilo vetřít se na prezentaci pro dealery, nebo podařilo by se, kdyby na to byl čas. Takto jsme dostali potřebné materiály jednoduše elektronicky a když se teď do nich dívám, nestačím se divit! GHOST 2016, to je zcela jiný svět!!!

GHOST RIOT a Lector vládci vesmíru

Minimálně toho duchařského! Jelikož právě modely Riot (testovali jsme Riot Lector 9 a Riot LT) a nový Lector (představení) udávají rytmus a podobu zcela nové kolekci 2016. Jestliže rok dva zpátky Ghost inovoval své řady postupně, ročník 2016 bude, zdá se, skutečně přelomový. Tolik meziročně nových strojů, nových platforem a inovovaných verzí jsme snad ještě u této značky nezažili.

reklama

GHOST Path-Riot

Pro české bikery lehce zavádějící název (neplést si s Authorem Patriot), který je ale logickým vyústěním dvouleté snahy konstrukčního teamu Ghost zodpovědného za rodinu Riotů. Path-Riot, různých přídomků je kolekce Ghost 2016 plná, je totiž oním dlouho slibovaným a dlouho očekávaným plnohodnotným endurem na platformě Riot-Link.

Co přesně to znamená?

Rámový základ hodně podobný klasickému Riotu, v základu čtyřčepová zadní stavba doplněná o tzv. kolenovou páku (Riot-Link) starající se o patřičnou progresivitu chodu zadní stavby. Zadní zdvih 150 mm a přední neskromných 170 mm. Hodně zajímavé je výlučné použití zcela nového tlumiče Cane Creek Double Barrel Coil CS*, což je první tlumič této řady s vinutou pružinou a páčkou Climb Switch.
*Oficiálně představen bude za týden na Eurobiku právě na stroji Ghost Path-Riot

Strojům Path-Riot nemůže chybět masivní obutí Schwalbe Magic Mary 2,35“/Rock Razor 2,35“, lehká a pevná kola TUNE/RYDE s vnitřní šířkou ráfku 28 mm, nebo pořádně široká řídítka, konkrétně Race Face SixC Carbon v rozměru 800 mm. Dostupné budou dva karbonové modely Path-Riot 10 a 8 a bez zajímavosti není ani tabulka geometrie. Kupříkladu úhel hlavy je slušně uvolněných 66,5°, sedlovka je poměrně strmá (75,5°) a zadní stavba je příkladně kraťoučká – 425 mm.

Co k tomuto kolu dodat? Snad jen tolik, že se už těšíme, až se na něm povozíme. I když Path-Riot není ani zdaleka jediným lákadlem kolekce Ghost 2016.

Čtěte dál >>>

Ghost - new bikes 2016

GHOST Riot 2016

Budeme-li postupovat logicky dále, narazíme na dnes již klasickou řadu Riot, která ale v roce 2016 dozná několik podstatných změn. V první řadě došlo ke sloučení rodiny Ghost Riot a Riot LT (Long Travel) v jeden více agresivně naladěný stroj. Nový Riot 2016, dostupné budou tři karbonové modely, dostane u všech verzí stavitelnou vidlici, a to buď RockShox Pike Dual Air, nebo Fox 34 TALAS, vždy s možností přepínat hodnotu zdvihu v rozsahu 150/130 mm.

Vzadu najdeme u všech třech modelů tlumič Cane Creek DB Inline, který je odladěn speciálně pro tento model, kdy je vše nastaveno tak, aby celek ideálně fungoval po dosažení 30% sagu. Zůstaneme-li u tématu zadní stavby, je třeba zmínit ještě vylepšení v podobě kluzných kompozitních pouzder Norglide, která by měla být lehčí, pevnější a po funkční stránce lépe pracující než u současné podoby Riotu.

Bylo by toho víc, co by se dalo u inovovaného Riotu popisovat, něco si nechme na Eurobike a něco pak na test. Doplním snad jen tolik, že jsem příjemně překvapen použitím širších řídítek, kdy se zde konečně objevuje rozměr 760 mm, což je velký luxus proti 720-740 mm u současné varianty. Konečně nebudu muset řídítka v rámci testu měnit! Hurá!!!

Ghost - new bikes 2016

GHOST SLAMR LC a AL

Ghost SLAMR je dalším příkladem nové tvorby modelových označení pomocí různých přípon a přídavků. Za označením SLAMR se totiž neskrývá nic jiného než spojení SL AMR. Dalo by se říct Super Light All Mountain Ride. Zkrátka a dobře se jedná o zcela novou generaci strojů dobře známé rodiny AMR, která se v provedení SLAMR 2016 ve velkém inspirovala donekonečna omílanou řadou Riot.

Inspirace Riotem je dokonale vidět na tvarosloví karbonového rámu, které se do jisté míry přenáší i na hliníkové modely. Riotem je inspirovaná zadní stavba, kde pracuje klasický čtyřčep, který v tomto případě nevyužívá služeb „kolenové páky“ Riot-Link, přesto se jeho kinematika, tvar i konfigurace v mnohém podobá právě Riotu, či je jeho konstrukcí výrazně ínspirována.

Ghost - new bikes 2016

Po vzoru Riotu je zde také použit úchyt zadní brzdy pojmenovaný Disconnect Brake Mount opírající se o zadní pevnou osu. I zde byla aplikována analýza konečných prvků (FEM) pro finální odlehčení, rám lze doplnit o úchyty ISCG05 a zadní pevnou osu 142 mm v provedení X12 snad již nemusíme skoro ani zmiňovat. Co je vcelku zajímavé, je uzpůsobení úchytu a vedení přesmykače pro řešení Shimano Sideswing* (bovden jdoucí zepředu), kteréžto řešení se nově nachází také u modelů Riot a Path-Riot, tedy v případě, že se vzdáte pohonu 1x.
*Přesmykač typu Sideswing s předním vstupem bovdenu najdeme u většiny ostatních modelů Ghost střední a vyšší kategorie s řazením 2×10 či 2×11.

Abychom nezapomněli na to nejdůležitější, Ghost SLAMR nabídne jak jinak než střední kola parametru 27,5“ a zdvih 130 mm nad oběma koly. K dispozici bude pět karbonových modelů (karbonový přední trojúhelník) a tři hliníkové. Konečně se tedy dočkáme ekvivalentu Riotu v nižší cenové hladině. Všechny varianty by přitom měly být vybaveny kompletní sadou odpružení značky Fox.

Ghost - new bikes 2016

GHOST SLAMR X

Přípona na příponu, to je Ghost SLAMR X, tedy jak asi logicky očekáváte drsnější verze základního all-mountain všeuměla SLAMR. SLAMR X je strojem, který se technologicky a cenově bude pohybovat těsně pod úrovní vytyčenou modely Riot a Path-Riot, přitom se ale svým určením do jisté míry vklíní právě mezi tyto dvě platformy.

I zde se hodně hledělo na využití a zužitkování technologií a konstrukcí osvědčených u řady Riot, druhou prioritou pak bylo postavit kolo, které bude hodnotné, funkční, nepříliš náročné na údržbu a hlavně dokonale přizpůsobené pro drsný terén. Proto se můžete těšit na posílenou verzi modelu SLAMR, která bude disponovat zdvihem zadní stavby 145 mm (v jedné části prezentace bylo zmíněno 150 mm), vepředu pak budou figurovat nastavitelné vidlice s krokem v rozsahu 130/150 mm. Opět RockShox Pike Dual Air a Fox 34 TALAS.

Ghost - new bikes 2016

Tím ale specifika all-mountain či spíše enduro výbavy modelu SLAMR X nekončí. Všechny čtyři modely SLAMR X (dva karbony a dva hliníky) budou doplněny o tlumič s reservoárem (RS Monarch Plus/Fox Float X), přičemž o vidlicích již byla řeč. Proto doplňme ještě obutí v šířce 2,35/2,25“ (P/Z), kokpit od Race Face parametru 35 mm (délka řídítek 760 mm) a kola s dostatečně širokým ráfkem, konkrétně 24 nebo 25 mm vnitřní šíře.

SLAMR X zkrátka působí jako kolo, které bych hned s radostí osedlal a vydal se s ním na české, ale i zahraniční hory. Asi budu mít letos velký problém s tím, abych se dokázal rozhodnout, kterou z novinek Ghost 2016 otestuji první a jakou hned po ní…

Ghost - new bikes 2016

GHOST FRAMR

Pro koho by byl SLAMR X stále slabou kávou, pro toho je zde další pecka, další evoluční stupeň pojmenovaný FRAMR, což je opět složenina FR a AMR. FRAMR je nekompromisní mašina na středních kolech, která se bude valit na zdvizích 160 mm nad oběma koly. Opět i zde je využit stejný základní rámový koncept, který čerpá z tradice klasického AMR a moderních technologií a řešení rodiny Riot.

Vše doplněno o náležitě drsné vybavení v čele s vidlicemi Fox 36 nebo RockShox Pike, tlumiči Fox Float X či RS Monarch Plus, pohon čistě v režii 1×11, 35mm kokpit od Race Face (řídítka 780/800 mm) a dalšími enduro nezbytnostmi. To vše v podobě dvou karbonových a dvou hliníkových rámů, aby si každý mohl snadno vybrat to své.

Ghost - new bikes 2016

Ghost - new bikes 2016

GHOST AMR

Konečně jedno kolo s klasickým označením. Už letos se tradiční AMR „smrsklo“ na sportovní stroje na velkých kolech, v roce 2016 tomu nebude jinak. Nejnovější generace řady AMR (dva karbony, tři hliníky) ale ve skutečnosti nabídne koncept současného AMR LT. To znamená velká 29“ kola, plné odpružení a zdvihy 130/120 mm (P/Z). Ghost AMR 2016 tak nebude strojem stroze závodním, ale spíše maratonským s potenciálem nemalé zábavy na hravých trailech.

Ghost - new bikes 2016

GHOST Kato FS

Novinka letošního roku (2015) Ghost Kato zůstává levnější variantou řady AMR, tedy z pohledu rodiny Ghost 2016 především SLAMR. S touto řadou trailbiků střední a vyšší třídy sdílí shodnou základní filosofii, 130 mm zdvihu nad oběma koly, střední kola a také obdobně koncipovanou zadní stavbu. V nabídce Ghost 2016 budou čtyři modely Kato FS, celkem logicky čistě na hliníkovém základu, všechny ale vybavené jednotkami Fox a nově také řazením Shimano 2×11 s přesmykačem Sideswing.

Geometrie Ghostu Kato FS se ale zdá být vcelku konzervativní, čímž je myšlen úhel hlavy spíše sportovních 69° a poměrně krátká řídítka 720 mm. Pár centimetrů navíc by zde jistě nebylo na škodu, ale uvidíme v praxi. I Kato by stálo za vyzkoušení, i na něj se snad nejpozději do léta 2016 dostane.

Ghost - new bikes 2016

GHOST Lector 2016

O vracející se legendě, Ghostu Lector, jsme si již dříve něco psali, proto nyní trochu ve zkratce dodejme, že je Lector 2016 kolem, které se snaží maximálně těžit ze zkušeností a inovací použitých u modelu Riot, přičemž je vše přetaveno do podoby maximálně výkonného a efektivního závodního XC stroje. Základem nového Lectoru jsou 29“ kola a vidlice se zdvihem 100 mm, přičemž bylo počítáno se snadnou adaptací inverzní vidlice RockShox RS-1, která je standardně použita u nejvyššího modelu.

Karbonový monocoque rámu Lector váží pouhých 940 g, je vybaven zadní pevnou osou 142 mm X12, minimalistickým držákem zadní brzdy typu Disconnect, který je speciálně navržen pro disky průměru 160 mm. Plně integrované vedení je dnes skoro samozřejmostí, bonusem pak může být příprava na elektronické řazení Shimano XTR Di2. Ghost Lector se ještě ani nedostal do prodeje a již má na svém kontě celou řadu titulů a ocenění. Red dot Award a Taipei Award, zároveň již stačil získat několik prvenství v rámci německého národního seriálu v XC.

Ghost - new bikes 2016

Ghost - new bikes 2016

GHOST Asket 2016

Pro běžné smrtelníky a milovníky trailů, jež nejsou zastánci plného odpružení, může být ale mnohem zajímavější novinkou model Ghost Asket, což je absolutní nováček v řadách Ghost, který by měl zastoupit pozici pevného trailového kola. Asket není žádný troškař. Nabízet se bude v podobě čtyř karbonových modelů, přitom svému jezdci nabídne to nejlepší ze světa all-mountain a XC.

Od závodního Lectoru přebírá řadu řešení a lehkost samotného rámu, od Riotů a dalších agresivních kol si pak zase vypůjčil geometrii a výrazné trailové ladění. Důkazem mohou být takové prvky jako hlava skloněná pod úhlem 68°, kola průměru 27,5“, zdvih vidlice 130 mm, robustní vidlice z řady Fox 34, teleskopická sedlovka, pevná zadní osa X12, příprava na elektronické řazení Di2, vícero ochranných prvků rámu, kokpit Race Face Turbine 35 mm s řídítky v délce 760 mm, nebo třeba pláště v šířce 2,35“.

Nevím jak vám, ale mně je toto kolo velice sympatické a jistě bude jedno z mnoha, které si v dohledné době vyžádáme do testu.

Ghost - new bikes 2016

GHOST Tacana a Tacana X

Asketem jsme vyčerpali ty největší pecky Ghostu 2016, což ale neznamená, že je zbytek kolekce nudný a šedý. Poměrně povedené jsou třeba maratonské stroje Tacana a Tacana X postavené na velkých kolech (29“), kdy Tacana představuje základní řadu, Tacana X je potom prémiovou skupinou s lehčím rámem a luxusnější výbavou. Dodejme třeba tolik, že Tacana X, přesněji její geometrie, jsou inspirovány modelem Ghost Lector a že u této řady najdete u všech modelů nejnovější řazení Shimano 2×11.

Ghost - new bikes 2016

GHOST Kato a Kato X

Obdobný příběh jen z trochu jiné kapitoly píše Kato a Kato X. Opět se jedná o základní a prémiovou řadu, kdy u druhé varianty najdeme lepší a lehčí rám a luxusnější výbavu. Koncepčně spadá Kato a Kato X do rodiny pevných trailových univerzálů, jelikož kombinuje střední kola (27,5“) a zdvih přední vidlice 120 mm.

Ghost - new bikes 2016

GHOST – dámské stroje

Další části kolekce Ghost 2016 proskáčeme už trochu zkratkovitě. Kde Ghost začal s výraznější produkcí dámských kol v roce 2015, tam navazuje v roce 2016. Za vrchol „holčičí“ řady Ghost můžeme považovat model Nila, což je špičkový závodní a maratonský stroj s karbonovým rámem na středních kolech určený pro dámy a jezdce menších postav.

Pokračovat můžeme modelem Lanao FS, což je stroj čerpající inspiraci u pánské řady Ghost AMR a SLAMR, od níž si půjčuje většinu konstrukčních dílů a technických řešení. Řečí faktů a čísel se jedná o dámský trailbike se zdvihem 130 mm na kolech středního průměru 27,5“. Pevné Lanao pak představuje dostupný a stylový bike opět na středních kolech se dvihem 100 mm.

Ghost - new bikes 2016

Ghost - new bikes 2016

GHOST Teru

Poslední kategorii, či poslední rodinu biků Ghost, které bych rád tímto představil, zastupují stroje Teru FS, Teru FS X a klasické Teru, což jsou tři varianty terénního elektrokola. Začneme-li odzadu, pak „základní“ Ghost Teru (bez dalších přídomků) představuje super lehký a vysoce agilní karbonový, popřípadě hliníkový hardtail vybavený elektrickým asistentem Bosch Performance CX. Tento bike vyjíždí do světa nově na kolech průměru 27,5“ se zdvihem vidlice 120 mm.

Poměrně pestrá je škála nabízených verzí sestávající ze dvou karbonových verzí a čtyř hliníkových, plus dalších čtyř na hliníku v čistě dámském provedení Miss.

Ghost - new bikes 2016

GHOST Teru FS

Kdo by si rád užil jízdu za pomoci elektrického motoru, ale chce či potřebuje využít komfortu nabízeného plně odpruženým strojem, pro toho se nabízí alternativa v podobě modelu Teru FS, což je de facto elektrifikovaná verze Ghostu AMR. Řečí čísel se jedná o stroj postavený na velkých kolech (29“) se zdvihem 130/120 mm (P/Z), opět s motorem Bosch Performance CX a akumulátorem o kapacitě 500 Wh. K dispozici přitom budou tři hliníkové varianty tohoto stroje s rozdílnou výbavou.

Ghost - new bikes 2016

GHOST Teru FS X

Perličkou na úplný závěr dnešního sáhodlouhého pojednání budiž model Ghost Teru FS X, tedy elektricky poháněný bike s poměrně agresivní geometrií a solidní all-mountain výbavou. V tomto případě pomůže elektrický asistent Bosch Performance CX na kopec stroji postavenému na kolech parametru 27,5“ s hodnotami zdvihu 140/150 mm (P/Z), což znamená, že nudit se rozhodně nebudete ani cestou dolů.

Ghost - new bikes 2016

Ghost – new bikes 2016

GHOST 2016 – závěr

Jak sami vidíte, novinek v nabídce Ghostu pro rok 2016 je více než dost a těžko se nám bude rozhodovat, který model si objednat do testu dřív a který později. Postupně se ale pokusíme vyzkoušet všechny klíčové novinky či platformy, na což se již nyní hodně těšíme. Jak bude fungovat Path-Riot s vyšším zdvihem a pružinovým tlumičem, o kolik jiné budou modely SLAMR či FRAMR s podobnými geny a jen trochu jednodušší zadní stavbou? Nechme se překvapit…

Za týden na Eurobiku si tyto stroje prohlédneme konečně na živo, hned poté začneme řešit, které modely budou již tento podzim dostupné k testování.

 

Bikepark Monínec: Skákej, lítej, jezdi! (představení)

$
0
0

Bikepark-Moninec-01-nMonínecký bikepark nepatří sice mezi ty největší, na druhou stranu se pro pražské jedná vzdálenostně o nejdostupnější bikepark a i malý kopec dokáže obsáhnout vše, co vás v terénu baví – od jednoduchých klopených zatáček, přes kořenovité tratě až po skůčky i skoky. Kdo umí, může směle skákat, kdo neumí, může klidně objet či přejet.

Text: Andrea Drengubáková | Foto: Andrea Drengubáková a Tomáš Rucký

Z Prahy jste v Monínci už za hodinku a možná vás tu i překvapí množství letních aktivit od bikování, přes trampolíny a golf, po lukostřelbu a lezení v lanovém centru. Věnujme se tedy nejprve těm bikovým aktivitám. Bikepark Monínec nedisponuje sice žádným velkým množstvím tratí, pyšní se ale variabilitou stop, kdy jedno místo v podstatě můžete přejet několika způsoby – ať přejet, nebo přeskočit, nebo prodrncat na technickém trailu. Celý bikepark můžete klidně brázdit na celoodpruženém kole a nebudete nijak handicapováni. Dokonce jsme se tu i několikrát setkali s koly pevnými, takže tratě jsou tu opravdu pro každého. Hned po výstupu z lanovky vás sice může zarazit dřevěný drop, ten ale samozřejmě můžete v pohodě objet a skok nechat těm zkušenějším – třeba enduristovi Jirkovi Fikejzovi, který nám hostoval ve videoreportu :)

Bikepark Moninec - preview

reklama

Jakmile se dostanete na sjezdovku, čeká na vás několik klopených zatáček a sem tam nějaká ta vlna, kterou si můžete skočit nebo v pohodě přejet. Trať v této části není ani nijak drncavá, takže se můžete plně soustředit jen na vykrucování zatáček. Při vjezdu do lesa se můžete rozhodnout mezi dvěma variantami – buď pokračujte vpravo po „uhlazenější“ trati, nebo odbočte doleva na o něco drncavější pasáž. Tady natrefíte i na dřevěné wall ridy, které jsou s dostatečnou rychlostí hračka pro každého jezdce.

Bikepark-Moninec-03n

Budete-li se po křižovatce držet vpravo podél sjezdovky, čeká vás hravý trail, který není nijak technicky náročný. Nemusíte se tu bát žádných naházených kamenů, ani obřích spletitých kořenů – prostě ideální užívačka na celopéru s vývozem do kopce. Kdo umí, může poletět na dřevěném odpalováku – osobně jsem ho nevyzkoušela, ale dle Jirkových slov se jedná o příjemný a nijak náročný skok 😉

Bikepark Moninec - preview

V bikeparku se nemusíte bát žádných překážek – jak již bylo řečeno, vše se dá objet či přejet. Ač jsme tedy jeli po několikáté jednu a tu stejnou trať, vždy jsme si ji projeli jinak. Někdo po lávce, někdo pod ní.

Bikepark Moninec - preview

Spodní pasáž bikeparku už je pak pohodová pěšinka, kterou si místy můžete zpestřit nějakým tím skokem – do výšky i do dálky, prostě každý dle svého gusta.

Bikepark Moninec - preview

Na samém dojezdu do cíle na vás ještě v lesíku čeká několik příjemných lavic, které se i nám začínajícím jezdcům skákaly docela dobře. Zkušenější pak nelenili a vystřihli si tu nějaký ten tríček pro fotografy 😉

Bikepark Moninec - preview

Bikeparkové ježdění si lze zpestřit i cyklovýletem do okolí. Do rukou se nám dostaly vychytané mapičky s osmi cyklotrasami, vždy s podrobným popisem, počtem kilometrů a vyznačenými zajímavostmi na trase (obdrželi jsme na recepci hotelu Monínec). Většinu doporučených cyklotras vám o dost ulehčí výjezd lanovkou a pak už je to celé na vás. My zvolili výlet za Chlistovskými menhiry – trasa vedla po zpevněných i nezpevněných cestách a nebýt slovního popisu trasy, nikdy bychom sami menhiry neobjevili.

Bikepark-Moninec-08n

Co dál v Monínci kromě bikování?

Golf
V okolí Monínce se nachází hned dvě golfová hřiště – 10 km vzdálené Konopiště, které je zároveň největší v České republice a moderní golfové hřiště Čertovo břemeno, jež autem z Monínce dosáhnete za 4 minuty. Hřiště o 18 jamkách doplňuje velmi hezky zařízená restaurace, kdy vevnitř se můžete houpat v zavěšených křeslech a venku si naopak u oběda posedět a obdivovat své kolegy na drivingu.

Ceny na golfové hřiště zde: www.cebr.cz

Trampolíny
Opravdu se nejedná o zábavu jen pro děti – na bungee trampolíně se vyblbne kdokoli a my jsme toho zářným důkazem. Hlavou nahoře, hlavou dole, salto nebo roznožka – všechno bylo s těmi gumovými popruhy najednou hrozně jednoduché! Trampošky najdete v moníneckém Sportcentru kousek od dolní stanice lanovky – respektive při průjezdu z bikeparku na lanovku si jich nemůžete nevšimnout. Za 50 Kč si zaskáčete na 10 minut – věřte, že to je až dost, protože ač se to nezdá, zafuníte se za chvilku!

Bikepark Moninec - preview

Tubing
Tubing je další aktivita moníneckého Sportcentra, kterou najdete rovněž u dolní stanice lanovky, hned vedle trampolín. Za 100 Kč pořídíte 4 jízdy a na kopec vás bude dopravovat pojízdný pás.

Bikepark Moninec - preview

Další aktivity Sportcentra
Sportcentrum nabízí trochu z každého soudku. Kromě trampolín a tubingu se můžete „hecnout“ do lanového centra, zahrát si populární discgolf, zkusit horské koloběžky, lukostřelbu nebo svěřit děti ochotnému personálu Sportcentra, který je už v létě připraví na snowboardovou sezonu. Nejprve jsme nevěřili, že se na malém umělém plácku dá jezdit na prkně, nicméně stačil malý snowboard na provázku a odvážný klučík! 

Bikepark Moninec - preview

Koupačka v Pilském rybníku
Léto se se svými vysokými teplotami hlásí každým dnem o slovo, takže jsme ocenili blízkost Pilského rybníka, který k vykoupání přímo vybízí. Nechybí mu odrazový můstek, posekaná tráva, písčitá plážička, sprcha a ani malé občerstvení. Vstup je sem zcela zdarma.

Bikepark Moninec - preview

Kde se ubytovat?
Nejpohodlnější možností ubytování je přímo v hotelu Monínec. Nachází se zhruba v polovině kopce a přímo vedle sjezdovky, takže ráno si to na kole můžete hasit rovnou na trať. Ráno oceníte snídani na terase s výhledem do okolí, večer zas možnost wellnessu přímo v hotelu.

Více o hotelu na: www.moninec-hotel.cz

Sumarizace Monínec
Vzdálenost z Prahy – 79 km
Celodenní jízdné v bikeparku – 300 Kč (+ vratná záloha 100 Kč)
Zapůjčení horského kola (1 den) – 350 Kč

Provozní doba bikeparku
středa: 15:00 – 19:00
pátek, sobota, neděle + svátky: 10:00 – 12:30 a 13:00 – 18:00

Foto: Andrea Drengubáková a Tomáš Rucký
[See image gallery at www.bikeandride.cz]

 

TURNER RFX v4.0 – Tech News

$
0
0

Turner RFX v4.0 - Tech newsZa pár hodin mizíme z Prahy a pálíme směr Eurobike, kde nás čeká celá řada bikových novinek, přičemž některé již známe alespoň teoreticky. Jednou z velkých premiér, které byly představeny chvíli před tímto veletrhem, je i čtvrtá generace nekompromisního enduro stroje Turner RFX v4.0.

Tajemná číslovka v názvu značí prostý fakt, že se jedná již o čtvrtou „reinkarnaci“ modelu RFX za dobu existence značky Turner, přesněji čtvrtou generaci od prvního uvedení řady RFX v roce 1999. Nejnovější podoba Turneru RFX 2016 je přitom postavena jako nekompromisní enduro stroj, který je teprve druhým dílem Davida Turnera postaveným na karbonovém rámu. První uhlíkový Turner, model Czar, si již brzy představíme ve formě praktického testu.

Turner RFX v4.0 - Tech news

reklama

Zpět ale k novince. Turner RFX využívá tradičně systému DW-link (licenční řešení za nímž stojí Dave Weagle), díky čemuž je kapacita 160 mm zdvihu využívána maximálně efektivně a účelně. „Díky využití zadní stavby DW-link stoupá nové RFX lehce a efektivně jako hardtail, přitom dolů letí jako DHR. Skutečně velkolepé!“ Zhodnotil přednosti novinky sám David Turner, kterého bych měl za pár dní na Eurobiku osobně potkat a vyzpovídat.

Co je podstatné, jsou již zmíněné hodnoty zdvihu 160 mm nad oběma koly, které jasně hovoří o potenciálu tohoto kola. Proto snad nikoho nepřekvapí, že se David Turner snažil, aby se do rámu nového RFX vešly pláště v šířce až 2,4“. Velice zajímavý je ale sám o sobě karbonový rám, využívající vlákna Toray High Modulus, díky nimž je celek lehký, tuhý a odolný.

Turner RFX v4.0 - Tech news

Pozoruhodné je ztvárnění hlavové trubky umožňující po půl stupni měnit úhel vidlice od závodních 66° po extrémně položených 64,5°! „Nechtěli jsme postavit další karbonové enduro, chtěli jsme stvořit něco výjimečného, skvělého a úžasného, což se nám snad skutečně povedlo. Na kategorii enduro kol jsme se zaměřili celkem logicky, jelikož se jedná o nejdynamičtěji se rozvíjející oblast MTB. Proto jsme si dali na vývoji RFX hodně záležet a strávili s ním hodně času. Snad se vám bude líbit a věřím, že vás bude bavit,“ završil prezentaci novinky produktový manažer Erik Trogden.

Co dodat? Koukněte na fotky a video a někdy za týden si snad řekneme víc, až budu mít čerstvé informace z rukou a úst nejpovolanějších, přímo od Davida Turnera. Snad nám to rande vyjde 😀

Více o tomto kole na webu www.turnerbikes.com

Foto: Turner bikes
[See image gallery at www.bikeandride.cz]

 

Bikepark Špičák: Skoč si z boudy! (MTBbikepark)

$
0
0

Bikepark Spicak - previewBikepark Špičák pro sjezdaře snad ani není potřeba představovat. Bez nadsázky můžeme říct, že jde o jeden z nejoblíbenějších bikeparků u nás. Každoročně navíc najdete v bikeparku něco nového, letos je to například nová odbočka nad Lesní pannou, kde si můžete skočit drop z dřevěné boudy a následně to pěkně potáhnout na dvojáku, který ale rozhodně není zadarmo!

Text: Andrea Drengubáková | Foto: Andrea Drengubáková a Tomáš Rucký

Nejlehčí bikovou tratí na Špičáku je „Forest Virgine“, tedy Lesní panna, kterou v pohodě zvládnete i na běžném endurovém kole. Začátek Lesní panny se nese v podobě technického lesního trailu, kde je pouze jeden prudší kamenitý schod, dá se ale sjet i bez skákání. Samozřejmostí na trati je pár příjemných klopených zatáček pod lanovkou a hurá do vedlejšího lesa, kde na vás opět čeká nějaká ta klopenka a místy pojedete i po jednoduchých dřevěných lávkách.

Bikepark Spicak - preview

Zhruba v půlce kopce máte možnost dvou tratí – buď se napojíte na červenou trať „Black Friday“ nebo pokračujete v jednoduché variantě značené jako „Easy way“. Tady hned na začátku natrefíte na trochu techniky v kořenech mezi stromy, pak uháníte traverzem přes sjezdovku a napojujete se opět na červenou variantu. Na klikatící se trati, která je sem tam „vypodložená“ kameny, najdete dřevěná zpestření v podobě wallridu nebo mostu přes cestu. Zatímco loni byl mostík oblý, letos je na něm vyrobená mírná hranka, takže si můžete i pěkně poskočit.

Bikepark Spicak - preview

Poslední část trati vede k legendárnímu „Přespotočáku“, tedy ke skoku přes potok, po kterém následuje spletitá síť technických pěšinek – samozřejmě můžete potok i v pohodě přejet po lávce bez jakéhokoli létání. Nejjednodušší varianta v chuchvalci trailů je klopená zatáčka doprava hned po přejezdu potoka. Naší nejčastější volbou byl výjezd do protisvahu a následně pohodový dropík z kamene.

V úplném závěru si pak na vás bikepark připravil několik lavic, které můžete jak přejet, tak skákat – jsou ideální i pro začátečníky, protože v případě nedoskočení vám nehrozí žádná díra, ale pohodové přistání na rovinu.

Bikepark Spicak - preview

Další špičáckou tratí je červená „Black Friday“, která se ze začátku šněruje po sjezdovce Šance, kde je v jedné ze zatáček náš oblíbený skalnatý úsek – technická pasáž může sice na první pohled vypadat trochu hrozivě, jakmile si ale kolo vybere svou optimální stopu, není se vůbec čeho obávat a tahle část vás bude bavit!

Bikepark Spicak - preview

Následuje pár klopených zatáček pod lanovkou, možnost nejednoho dropu a hurá na lesní křižovatku, kde ostřílení bikeři zahýbají doleva na pasáž „Only Expert“. Tuhle část sice v pohodě zvládne i enduro, rozhodně víc si ji ale užijete na sjezďáku. Pasáž neskrývá žádnou extra zrádnost, jde o techniku v hromadě kamení, sem tam malý lesní dropík, pak přejezd přes sjezdovku a dostáváte se do prudkého lesního úseku, kde vám může udělat čáru přes rozpočet nejeden kořen. Za sucha byste ale neměli mít žádné výrazné problémy.

SAMSUNG CSC

Pod kořenovitou technikou se buď můžete vydat doleva přes sjezdovku, nebo se napojit na červenou variantu s wallridem. Dojezd vede opět k Přespotočáku a jump sekci.

SAMSUNG CSC

Nejtěžší varinata na Špičáku je pak „Struggle“ nebo-li místními nazývaný Štrúdl, ten už je pro zkušenější sjezdaře a pro jiné než sjezdové kolo tuto trať nedoporučujeme. Že to není sjezd jen tak pro někoho dokazuje i fakt, že se na ní 14. – 16. 8. jel Evropský pohár ve sjezdu.

Co se týká pohodových vyjížděk do okolí, nabízí se varianty terénní i neterénní, některé s výhledem na přehradní nádrž Nýrsko, další zas s výhledem na ledovcové Čertovo jezero. Pilní jezdci ať si klidně na vrchol Špičáku vyšlápnou, ti „lenivější“ se mohou i s celopérem nechat vyvézt lanovkou a odtud si naplánovat výlet podle svého gusta. Pro celopéro se ideálně nabízí nějaká varianta lesní cestičky vedoucí po zadní straně Špičáku – nejlépe hned první odbočka vpravo směrem dolů od rozhledny. Lesní cesta není nijak obtížná a posléze vás vyhodí na asfaltovou cestu, ze které sjedete do Špičáckého sedla, odkud si buď můžete udělat ještě výlet na Černé jezero, nebo pokračovat zpátky k lanovce a dát si výlet pro změnu na jinou stranu kopce.

Bikepark Spicak - preview

Chcete-li vyjížďku spojit i s hlavními krásami Šumavy, sjeďte z vrcholu Špičáku po šotolinové pěšince až k Čertovu jezeru. Nejedná se sice o nijak extrémní terén, naopak, jet se tu dá i s kočárem, na druhou stranu výhled na Čertovo jezero stojí za to! Po podobné šotolině se můžete dle značení dostat zpět do bikeparku, nebo pokračovat na druhou stranu směr Bumbálka, kde se po nějaké době sjezdu po zpevněné cestě dáte na křižovatce s mostíkem doleva a po lesní cestě se po chvíli napojíte do bikeparku.

Bikepark Spicak - preview

Bikepark Spicak - preview

Ať už se vydáte kamkoli, nezapomeňte se řádně rozcvičit. My si na Špičáku osvědčili sympatické „Skill centrum“, tedy malý parčík u nástupu lanovky obsahující základní překážky v podobě menšího i většího skoku, lávky nebo slalomu mezi kužely. Jak začátečník, tak zkušený biker si tu ale může dát na rozehřátí dvě nebo tři rundy a hned se v bikeparku bude cítit jistější v kramflecích 😉

Bikepark Spicak - preview

Jestli už máte malé nezbedníky, je dost možné, že je neodtrhnete od dětského hřiště, protože kromě mini bikeparku zahrnuje hřiště i tubing, tedy jízdu na nafukovacím kole. Vstup do tohoto parku stojí 75 Kč na den, nicméně při zakoupení jakékoli jízdenky na lanovku dostáváte vstup do dětského parku zdarma. Rovněž zdarma jsou pak na hřišti k zapůjčení odrážedla a dětská kola.

Bikepark Spicak - preview

Co určitě oceníte nejen v momentálních vedrech, jsou sprchy v zázemí bikeparku. Stojí sice 40 Kč, na druhou stranu tu máte záruku čistoty i mýdla. V zázemí areálu najdete i servis kol, sprchy na kola i kompresor. V půjčovně si pak můžete půjčit FR kolo za 720 Kč na den nebo XC kolo za 330 Kč na den. Všechno potřebné na kolo, co byste si mohli zapomenout, najdete v půjčovně kol – od duší na kolo, přes oblečení, až po chrániče a integrálu.

Bikepark Spicak - preview

Určitou formu zázemí najdeme i na vrcholu Špičáku u výstupu z lanovky, kde u nové rozhledny najdete jak pískoviště pro děti, tak toalety i občerstvení s posezením. Bikování jsme tedy se zmrzkou v ruce zakončili právě tady s výhledem na šumavskou krajinu.

Bikepark Spicak - preview

Sumarizace Špičák

Vzdálenost z Prahy – 168 km
Celodenní jízdné do bikeparku – 515 Kč
Zapůjčení sjezdového kola (1 den) – 990 Kč

Provozní doba bikeparku
od 13. 6. do 13. 9. provoz denně
neděle – čtvrtek: 9 – 17 hod
pátek – sobota: 9 – 18 hod

Zajímavost

Bikepark Špičák je jediný bikepark v ČR, kde platí „Gravity Card“ – celosezónní jízdenka do vybraných evropských bikeparků (více na sumava.spicak.cz)

Ve špičákském bikeparku jsme sedlali kola Author Patriot Evo a Author Patriot Evo Team, oblečeni v Maloja, s rukavicemi Poc, brýlemi Smith. Pro trénink i navigaci nám sloužily hodinky Garmin Fénix 3. Dalším vybavením nám byly batohy CamelBak, přilba Bell a Giro.

Foto: Andrea Drengubáková a Tomáš Rucký

[See image gallery at www.bikeandride.cz]

 

Eurobike 2015 #1 – Demo Day – GHOST 2016

$
0
0

SAMSUNG CSCNení to až tak dávno, co se odehrál první Eurobike Demo Day, tedy testovací den pro novináře a odbornou veřejnost v rámci stejnojmenného veletrhu. Začínalo se v malé vesničce v horách, aby se celá akce přesunula o rok později do přístupnějšího místa, až to nakonec skončilo na parkovišti před výstavištěm…

Na původní a doposud nejdéle fungující místo vybrané pro Demo Day jsme sice nadávali, ale ještě to pořád šlo a mělo to svou atmosféru. Loni, když se Demo Day přesunul na parkoviště vedle výstaviště, jezdilo se po malé dráze vybudované podél nové přístupové silnice a v okolních lesích na totální rovině, jsme na tuto akci lehce rezignovali. Letos jsme si to ale chtěli vyzkoušet na vlastní kůži, proto jsme vyráželi už ve tři ráno, abychom na místě zjistili, že to za to vlastně nestojí!

Možná tak svézt se trochu na silničce, dojet si na nedalekou vyhlídku nebo blbnout v lese na elektrokole. Na alespoň trochu solidní testování horských kol to zde rozhodně není. Proto jsme udělali jen jedno kolo, půjčili si novinky Ghost a pak se spokojili s brouzdáním po veletržním parkovišti a cestou do města na večeři.

reklama

GHOST SLAMR 6 LC

O novinkách GHOST 2016 jsme vás poměrně podrobně informovali chvíli před Eurobikem, proto jen ve zkratce. Model SLAMR (složenina SL a AMR) je čistokrevným trailbikem, který se v mnohém inspiroval svým starším bratrem Ghostem Riot a jeho původní verzí na 130 mm. Je tedy jakousi levnější a konstrukčně jednodušší variantou Riotu.

Stejně jako on nabízí i SLAMR 130 mm zdvihu nad oběma koly průměru 27,5“. Hodně podobné, neřku-li identické, je tvarování přední části rámu, vzadu ale pracuje klasický čtyřčep, který se Riot-Linkem pouze inspiroval. Zajímavostí nejen tohoto modelu, ale celé řady, jak ji někdo v komentářích vtipně označil xxAMR, je možnost záměny jednotlivých dílů. Zadní stavba je de facto stejná ať již hovoříme o modelu SLAMR, SLAMR X nebo FRAMR. Mění se vlastně jen délka tlumiče a drobná montovaná vzpěra, která je oporou pro jeho spodní oko.

GHOST 2016 - Eurobike

Po zkušenosti z testovacího okruhu na Demo dni 2015 ode mě opravdu nečekejte žádné zásadní soudy. Už jen přefoukané gumy, které jsem byl líný upouštět, dost zkreslují, odpružení ale bylo odladěno na mou váhu. Jaký je tedy můj dojem?

Ghost SLAMR 6 s karbonovým rámem působil nejen v ruce příjemně lehkým dojmem a co mě skoro až šokovalo, byla jeho hbitost a odpich. Řízení se zdálo být na můj vkus docela živé, ale nechci nic hanit dokud si toto kolo nevyzkouším někde v klidu. Odpružení zdá se chodilo hezky, ale těžko, těžko přesněji analyzovat. Celkově jsem měl z tohoto kola dojem, že se bude jednat o pěkně vykutálený, lehký, tuhý a nanejvýš hravý trailbike.

Snad si ho více osahám příští týden na prezentacích v Novém Městě!

GHOST 2016 - Eurobike

GHOST 2016 - Eurobike

Oproti „eSeLku“ je „eFeRko“ již na první dojem výrazně jiné kolo. 160 mm zdvihu, tlumič s expanzní nádobkou, RockShox Pike a náležitě krátký posed… Na eFeRku jsem strávil jen malou chvíli, když jsme si kola prohodili na parkovišti a pak zmizeli v lese, hned na mě ale dýchla pohoda strojů s pořádným zdvihem a chuť vydat se do poctivé divočiny a do tvrdého terénu!

Akcelerace možná vlažnější, příjemně vlažná ale byla také geometrie a hezky jemně pracoval zadek i vidlice. Jak moc jsem měl rád Ghost Cagua, který rokem 2016 končí, tak moc se těším na pořádný test Ghostu FRAMR. Hmmm…

GHOST 2016 - Eurobike

GHOST 2016 - Eurobike

GHOST 2016 - Eurobike

Zbrusu nový Asketa je bratrem další novinky Ghost Lector. Oproti čistě závodně vyhraněnému Lectoru na 29“ kolech přináší Ghost Asket mnohem více pohody. Jeho karbonový rám je podobně agresivně tvarovaný, také patřičně lehký a tuhý, je ale domovem středních kol průměru 27,5“ a hlavně je postaven s předpokladem nasazení 130 mm vysoké vidlice, teleskopické sedlovky a dalšího trailového vybavení.

Na Asketu jsem neseděl, ale Kuba z něj byl docela nadšený. Tedy líbilo se mu jak kolo jede a jak se ovládá, trochu ale brblal nad tím, že je jeho karbonový rám zbytečně tvrdý. To on asi vážně bude a možná bude i problém vysvětlit někomu proč by si měl koupit drahý karbonový hardtail na prosté blbnutí v lese. Na hliníku by takové kolo dávalo asi větší smysl a na oceli asi největší. Nebo tak to alespoň tvrdil Kuba, který si právě staví pevné ocelové enduro 27,5“. Z jeho pohledu, chápu, působí karbonový Ghost Asket asi vážně dost tvrdým dojmem!

Tolik zatím prvotní představení a první praktické dojmy. Co nejdřív se vrhneme na další novinky z veletrhu Eurobike 2015

GHOST 2016 - Eurobike

GHOST 2016 - Eurobike

GHOST 2016 - Eurobike

Foto: Štěpán Hájíček

[See image gallery at www.bikeandride.cz]

 

Eurobike 2015 #2 – Demo Day

$
0
0

SAMSUNG CSCAktuální Eurobike byl tradičně plný zajímavých novinek, i když po tom, jak jsme byli zmlsaní z předchozích let se toho letos zase tak moc v technice MTB neudálo. O tom si ale více povíme v dalším díle, dnes se pojďme v rychlosti kouknout co náš „zvědavý objektiv“ ulovil ve veletržním prostoru tetovacího dne Demo Day.

Vezmu to trochu letem světem – fotky a pod nimi popisky…

Eurobike 2015 - Demo day
Kde se nachází hranice Dirt Road, nebo Gravel biků – silniček nejen na silnici? U značky Open se tváří, že žádné hranice nejsou. Tento, jistě zajímavý stroj, je totiž vlastně jen pevný bike (27,5“) s rádoby silniční vidlicí a s berany! Ale vypadá dobře!

reklama

Eurobike 2015 - Demo day
Surly Karate Monkey – to heslo mě dostalo!

Eurobike 2015 - Demo day
Eurobike 2015 - Demo day
U Scottu to byl samý tlusťoch! Scott Genius Plus (27,5+). Všimněte si, jak velkorysý je prostor ve vidlici Fox 34 Plus. Že by se počítalo alternativně i s 29+?

Eurobike 2015 - Demo day

Eurobike 2015 - Demo day
Nejnovější přírůstek do rodiny brzd SRAM – model Guide Ultimate s maximálním výkonem a dokonalým odvodem tepla. Vypadá vážně dobře a kdo se dívá pozorně zjistí, že jeho třmen se od klasického Guidu dost liší!

Eurobike 2015 - Demo day
SRAM si na Eurobike připravil fajn dostupnou novinku – ocelové X-Sync převodníky s jednotnou cenou 19.99 USD. Za pár set korun tak můžete upgradovat svůj pohon 1×11. Dostupné budou jak Direct Mount varianty, tak i klasika na čtyřpacku. My na Eurobiku obdrželi celou sadu (28t Direct Mount, 30t a 32t), přičemž nejmenší kolečko už je na redakčním RB IQ 575 a po závodě v Mostě říkám – hurááá, to jsem přesně potřeboval!!!

Eurobike 2015 - Demo day
Až budeme potřebovat novu 10-42t kazetu, tak pořídíme tuto – stále dost drahá, ale zatím nejlevnější pro 1×11 ze sady SRAM GX, tzv. full pin.
Eurobike 2015 - Demo day
Co všechno ještě bude elektrické? Magura nebyla jediná, kdo se vytasil s elektronicky řízenou sedlovkou… To vážně chceme?

Eurobike 2015 - Demo day
Nebojte, Gaspi není invalida, jen si tak blbnul a pózoval 😀

Eurobike 2015 - Demo day
Přívěs se šlapátky… To může napadnout jen Japonce!

Eurobike 2015 - Demo day
Proč je ten tlumič až takhle nahoře? Proč Fox neumí udělat něco lepšího než tu hroznou krabičku od mýdla? Já bych se bál, že mi to ustřihne kou… A to si vemte, kolik takový karbonový full s Shimanem XTR Di2 a elektronickým Foxem musí stát!!! 400 000 Kč!!!

Eurobike 2015 - Demo day
Starý pardál Tom Ritchey zůstává věren oceli a nyní nasadil i tlusté gumy, khaki lak a je tu nové Commando!

Eurobike 2015 - Demo day
Schwalbe Procore. Někdo říká že je to budoucnost, jiný tvrdí, že to trhá ráfky!

Eurobike 2015 - Demo day
Jedna imidžová ze stánku GT – zbrusu nové Zaskary připravené na test. Jeden si rádi testneme, ale až doma.

Eurobike 2015 - Demo day
Obutí pro Gravel biky od Schwalbe – počínaje 700×25, konče 700×38 až 29×2,35“

Eurobike 2015 - Demo day
Eurobike 2015 - Demo day
Kubo, čeho se to držíš, že se ti z toho otočila helma?

Eurobike 2015 - Demo day
Eurobike 2015 - Demo day
Nový Cannondale Habit – o něm jsme si již psali a snad se na něm brzy svezeme.

Eurobike 2015 - Demo day
Eurobike 2015 - Demo day
Nejdelší enduro-all-mountain na světě! Takový titul by mohl patřit tomuto stroji Nicolai. Nedovedu si představit jet na tom třeba Špagetu na Ještědu…

Eurobike 2015 - Demo day
Elektrická budoucnost! Neskončíme takto všichni, že ne?!

Eurobike 2015 - Demo day
„Chytrá vesta“ od Alpinestar. Takový batoh bez batohu, ideální varianta pro ty, kterým stačí malý vodní vak, platební karta a základní nářadí. Slušná konkurence Specialized SWAT.

Eurobike 2015 - Demo day
X-Bionic každý rok vytáhne něco… K čemu je tahle topná spirála na zádech ale vážně nevím!

Eurobike 2015 - Demo day
Hans Rey není žádný mladík, i když co vím od Kuby, tak na Rychlebech všem ujížděl do kopce i z kopce. Každopádně tady ho nějaký Japík přemluvil, ať si zkusí elektro kolo. Vypadal ale spíš překvapeně, než nadšeně.

Eurobike 2015 - Demo day
Tříkolka fatbike? Pro cestu za polární kruh asi ideál, co s tím ale v Bavorsku, neřku-li v Čechách?

Eurobike 2015 - Demo day
Eurobike 2015 - Demo day
Haibike jede v elektrice jako nikdo jiný a již dnes nabízí E-biky všech myslitelných kategorií. Tohle je jejich elektrický super-all-mountain. Hůůů! Není lepší pořídit si rovnou elektrickou MX mašinu?

Eurobike 2015 - Demo day
Atmosféru na Demo Day zkrášlovala tradiční bavorská dechovka, některé písně ale byly strašné odrhovačky. Chyběl mi snad jen ten tuplák v ruce!

Eurobike 2015 - Demo day
Zachraň svůj zadek! Tady si člověk mohl jednoduše nakreslit, pokreslit a vystřihnout svůj vlastní mini blatníček Ass saver.

Eurobike 2015 - Demo day
Eurobike 2015 - Demo day
Eurobike 2015 - Demo day
Hlavní novinka značky Canyon pro rok 2016 – luxusní pevný závoďák Exceed CF SLX. Rám váží kolem 850 g! Není to ošklivé kolo 😀

Eurobike 2015 - Demo day
Eurobike 2015 - Demo day
Eurobike 2015 - Demo day
A další novinka – slopestyle speciál Canyon, jako stroj pro vlastní slopestyle team! Kombinace matné a lesklé stříbrné… Na živo je skutečně krásný!

 

Eurobike 2015 #3 (by Jakub Svoboda)

$
0
0

SAMSUNG CSCČím to je, že po návratu z Eurobiku má člověk chvíli pocit, že by na vás nejradši nahrnul vše najednou, pak se ale sejde miliarda jiných věcí a povinností, reporty z Eurobiku se postupně odkládají až skoro přestávají pozbývat na smysluplnosti… Nechceme vás ale okrádat, proto jedeme dál!

Text: Jakub Svoboda | Foto: Štěpán Hájíček / internet / Jakub Svoboda

Kellys

Nabídka slovenského Kellysu se rozrostla o plnokrevný sjezdový speciál s označením Noid, který se může pochlubit bytelným hliníkovým rámem s dvěma sty milimetry zdvihu nad zadním kolem. Jeho cena podle všeho nebude ležet příliš vysoko, a tak jsme si téměř jistí, že se s tímto strojem budeme v tuzemských bikeparcích potkávat stále častěji. Příznivcům endura se jistě zalíbí karbonový Eraser, jenž si svou premiéru odbyl již minulou sezonu, nebo zbrusu nová přilba Razor vybavená technologií MIPS.

Pišta říká: Kellys Eraser – moc nechápu, proč se Kellys snaží nahradit dobře vypadající a snad i dobře fungující enduro bike Swag sice možná karbonovým, ale dosti tuctově vyhlížejícím Eraserem. Zatím to ale vypadá, že tyto dvě platformy pojedou vedle sebe, tak si může každý vybrat.

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

Kellys-MIPS

Ritchey

Komponenty uzpůsobené pro drsnější zacházení se v nabídce značky Ritchey objevily poměrně nedávno. Řídítka, představce a další součásti řady WCS Trail nyní nově doplňují také pneumatiky, zapletená kola či hliníkovou ohrádkou opatřené nášlapné pedály.

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

Richey-trail

Hope

Na stánku britské značky Hope to opět hýřilo všemi barvami. Po loňské fialové se paleta odstínů, v nichž si tyto kultovní komponenty můžete objednat, rozrostla o další, tentokrát sytě oranžovou anodizaci. Hlavní novinkou ovšem byly náboje s označením Hope Pro 4, v jejichž útrobách nyní naleznete čtyřiačtyřicetizubou rohatku pro ještě rychlejší reakci v záběru. Samozřejmostí zůstává systém vyměnitelných koncovek, díky kterému jsou tyto náboje kompatibilní s téměř jakoukoliv přední či zadní osou.

Do prodeje se chystají také dlouho připravované deseti a jedenáctirychlostní kazety s rozsahem od deseti do čtyřiceti, případně čtyřiačtyřiceti zubů a hmotností hluboko pod třísetgramovou hranicí. Poprvé k vidění byly rovněž některé modely diodových světel, brzdových kotoučů a zapletených kol a zapomenout bychom neměli ani na prototypy karbonových řídítek a sedlovek.

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSCHope-01 Hope-02

reklama

Öhlins

Ačkoliv sám výrobce na výstavní ploše chyběl, komponenty s jeho logem zdobily nejeden zde představený speciál. Hovoříme o švédském odborníkovi na odpružení, ze světa motorsportu dobře známé společnosti Öhlins, která se snaží prorazit také v segmentu horských kol. Zatímco pružinové a nově i vzduchové tlumiče této značky si již svou oficiální premiéru odbyly, tlumící patrony STX22 pro vidlice Rock Shox jsou zatím stále velkou neznámou. Na snímcích vidíte uzavřenou tlumící patronu určenou pro model Pike, kterou jsme objevili na stánku anglické kultovky Hope.

Oehlins-85cc_cartridge

ohlins-stx-shot-2

Oehlins oehlins-02

Rotwild

*foto brzy doplníme
Jak ochránit karbonový rám pro případ pádu řetězu? Německý Rotwild přichází s tímto vtipným a nanejvýš jednoduchým řešením, s jehož pomocí si s podobnými otázkami již nebudete muset lámat hlavu.

Tune

Nízká hmotnost a bezchybné zpracování, to je to, čím si německá společnost Tune získala tisíce věrných příznivců po celém světě. K vidění bylo mnoho zajímavého, od nových verzí úspěšných nábojů King, Princess Skyline a Cannonball Skyline, přes karbonové sedlovky Schwarzes a Krummes Stück, až po necelých osmdesát gramů vážící karbonové sedlo Re4mer. Z doplňků zmiňme sedlovou objímku Würger Skyline, držák bidonu Rechts & Linksträger nebo bezdušovou sadu s těsnícím tmelem One Shot Sealant. Velice diskutovaná byla také rychloupínací pevná osa QC Throu Axle, která díky své unikátní konstrukci slibuje snadnou a hlavně rychlou výměnu předního či zadního kola.

QC-frei_seite

Tune-01 Tune-02 Tune-03 Tune-04

Magura

Magura již druhou sezonu spoléhá na vidlice a tlumiče se systémem elektricky řízeného odpružení eLect. K nim nyní přibyla také elektricky nastavitelná teleskopická sedlovka se zdvihem sto padesáti milimetrů a pro značku typickým bezdrátovým ovládáním využívajícím technologie ANT+. Vestavěná baterie se může pochlubit výdrží až na čtyři sta vysunutí, což se podle slov výrobce rovná dvěma měsícům běžného provozu.

K vidění byla také limitovaná edice čtyřpístkových kotoučových brzd Magura MT7 Raceline, kterou jsme až doposud mohli spatřit pouze na kolech továrně podporovaných jezdců v čele s Brianem Lopesem nebo na scénu se vracejícím Shaunem Palmerem.

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

Remerx

Český výrobce ráfků představil dvojici modelů určených pro trailové a enduro nasazení. První z nich nese označení WER 523, chlubí se vnitřní šíří třiadvacet milimetrů a díky zajímavému poměru hmotnosti a tuhosti může být volbou i pro závodní použití. Druhá novinka, ráfek WSR 738, je ještě o patnáct milimetrů širší a jako taková umožňuje nasazení v kombinaci s dnes tolik oblíbenými pneumatikami plusových rozměrů. Ráfky budou k mání ve všech třech rozměrech, a to nejen samostatně, ale také jako součást zapletených setů.

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

Crankbrothers

Nášlapné pedály Mallet E určené pro závodní enduro nasazení, jednostranné pedály Double Shot umožňující použití treter se zámkem i plochou sjezdovou podrážkou, platformové pedály Stamp dostupné v několika různých velikostech podle fyziologických předpokladů jezdce nebo teleskopická sedlovka Highline s bezúdržbovou dusíkovou patronou a zdvihem stopětadvacet milimetrů. Takový je výčet těch nejzajímavějších novinek, které na výstavu přivezli reprezentanti americké značky Crankbrothers.

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

Turner

David Turner, zakladatel a hlavní hybná síla stejnojmenné americké značky, představil čtvrtou generaci celoodpruženého modelu Turner RFX. Na výrobu této novinky nebyly použity precizně opracované hliníkové trubky, s nimiž si tohoto kalifornského výrobce spojujeme především, nýbrž se stejnou péčí spletená karbonová vlákna Toray High Modulus. Výsledkem je nesmírně tuhý rám se systémem odpružení DW-link a zdvihem sto šedesát milimetrů, základ dravého endura se sedmadvacetipalcovými koly a cílovou hmotností kolem dvanácti a půl kilogramu. Za zmínku stojí také výrobcem zvolená geometrie, která vychází z aktuálních módních trendů a kromě krátkých řetězových vzpěr a dlouhé horní rámové trubky nabízí možnost přizpůsobení hodnoty hlavového úhlu v rozmezí 64,5 – 66,0°.

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

Turner-RFX

Transition & Knolly

Karbonová provedení již dříve uvedených hliníkových strojů Patrol a Warden představili zástupci amerických značek Transition a Knolly. Přestože obě tyto sedmadvacítky prošly výraznou materiálovou obměnou, geometrii i zdvihový potenciál sdílí se svými staršími duralovými sourozenci. Novinkou je vnitřní vedení řadících bovdenů a brzdových hadic, které je v případě modelu Warden připraveno pro montáž elektrického řazení Di2.

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

Transition

Five Ten

Výrobce obutí pro trailové, endurové a sjezdové použití připravil pro příští sezonu několik velice zajímavých novinek. Na co se tedy můžeme těšit? V nabídce se objeví ucelená řada obuvi určená výhradně ženám, důkladného přepracování se dočkají modely nesoucí jméno sjezdaře Sama Hilla, oblíbené Freeridery dostanou praktický kryt tkaniček a vrcholný model Kestrel bude kromě strunového zapínání (Boa) k dostání také ve variantě s klasickými tkaničkami.

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

Iron Horse

Zmrtvýchvstání kdysi kultovní značky Iron Horse se neobešlo bez kontroverzí. Za známým logem se vzpínajícím se plnokrevníkem se totiž neskrývalo nic jiného nežli katalogové rámy na sto různých způsobů. S vědomím, že začátky nebývají jednoduché, slavné značce přejeme, aby se brzy navrátila do své někdejší formy.

Ironhorse-01 Ironhorse-02

Propain

V tuzemsku málo známá německá značka Propain představila karbonovou variantu oblíbeného celoodpruženého endura Tyee. Změny se dotkly nejen materiálu, z něhož je rám vyroben, ale také jeho geometrie a celkového naladění. Novinka je v porovnání se svým hliníkovým sourozencem výrazně lehčí, a jelikož došlo také k prodloužení horní rámové trubky, skvěle se hodí pro nasazení v nejtěžších enduro závodech. Tomuto určení odpovídá také moderně položený hlavový úhel a o něco málo delší řetězové vzpěry, jež kolu zejména v rychlých úsecích dodávají na jistotě. Systém odpružení s virtuálním bodem otáčení a zdvihem sto šedesáti milimetrů zůstal zachován beze změn.

Propain-01 Propain-02 Propain-03 Propain-04

Giro

Horkou novinkou v nabídce značky Giro je pánská a dámská enduro přilba s označením Montaro a Montara. Oba modely vychází ze stejného základu a mohou se pochlubit široce nastavitelným upínacím systémem, šestnácti větracími otvory, odolným polohovatelným štítkem, možností použití sjezdových brýlí a v neposlední řadě odnímatelným držákem tolik oblíbených akčních kamer. Obě přilby jsou navíc vybaveny bezpečnostním systémem MIPS, s jehož pomocí dokáží pohltit energii nárazu ještě účinněji než kdy dříve.

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC Giro-Montaro-06

Pyga

Patrick Morewood, zakladatel a až donedávna hlavní hybná síla stejnojmenné jihoafrické značky, se na výstavu přijel pochlubit svým dalším neméně ambiciózním projektem. V katalogu jeho nové, na evropské půdě prozatím nepříliš známé značky Pyga nalezneme šestici různorodě zaměřených modelů, mezi nimiž nechybí ani dvě čerstvě představené karbonové devětadvacítky. Zatímco první z nich, stomilimetrový speciál Stage, míří rovnou na závodní okruhy, druhá se neštítí ani terénu nepoměrně náročnějšího. Model s označením Stage Max nabídne necelých sto třicet milimetrů zdvihu a skvěle se tak hodí na dlouhé maratony, etapové závody nebo dnes tolik oblíbený trailriding.

Pyga-01 Pyga-02

Ibis

Stánek číslo dvě stě pět nepatřil nikomu jinému, než-li kalifornské stálici Ibis. Tahákem zde byla druhá generace úspěšné devětadvacítky Ibis Ripley, která bude nově k mání také v provedení s uvolněnějším hlavovým úhlem, níže položeným středem a delší horním rámovou trubkou. Nezapomnělo se ani na zadní část rámu, ta nyní pojme ještě širší pneumatiku, o něco blíže k dokonalosti bylo dovedeno také vnitřní vedení bovdenů a hadic.

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC Ibis-Rypley-LS

Rocky Mountain

Nejen velkolepá party, na které nechyběly největší hvězdy světa freeridingu v čele s Brettem Tippiem a Wadem Simmonsem, ale především zbrusu nový sjezdový speciál Maiden, to vše a mnohem více bylo k vidění u kanadské legendy ze Skalistých hor. Celokarbonový rám se čtyřčepovým zavěšením a dvousetmilimetrovým zdvihem se může pochlubit vnitřním vedením bovdenů, přípravou pro elektronické řazení a také systémem pro snadnou a rychlou úpravu geometrie a jako takový se může směle postavit na start jakkoliv náročné sjezdové či freeridové tratě.

Pišta říká: Doplnil bych ještě tolik, že jako snad jediný současný DH stroj s karbonovým rámem lze Rocky Mountain Maiden snadno přestavět z 27,5“ kol na „zpátečnický“ průměr 26“. To může být sice praktické, na druhou stranu těch šroubečků, adaptérů a nevyužitých otvorů na rámu je teď víc než dost. Nestačilo by postavit nové kolo na středních kolech a nechat jen možnost nastavení úhlu vidlice pomocí otočné hlavy a celkové geometrie za asistence systému Ride4 – DH varianta již dobře známého řešení Ride9 – viz. naše testy strojů Rocky Mountain.

Rocky-Mountain-Maiden-00 SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

 

Bikepark Schöneck – Easy flow a pestrý parcour!

$
0
0

SAMSUNG CSCBikepark Schöneck je co by kamenem dohodil od českých Kraslic, tedy zhruba 10 minut od českých hranic. Stavitelé bikeparku opět mysleli na všechny výkonnostní skupiny a najdete tu jak drsnější sjezdové tratě, tak i mírný singletrack s boulemi a klopenkami na způsob našeho Singltreku pod Smrkem a užijí si ho i ti, kteří s bikem teprve začínají.

Text: Andrea Drengubáková | Foto: Andrea Drengubáková, Tomáš Rucký

Bikepark Schöneck sice nedisponuje žádným velkým kopcem (lanovka má asi 7 sloupů), ale pět tratí všech barev a jeden velký cvičný „parcour“, alias skill centrum u horní stanice lanovky, dokazují propracovanost zdejšího areálu. Před samotným ježděním se vyplatí zahřát se v parcouru, kde na jednom místě najdete pumptrack, jednoduchý krátký singlík nebo lavice všech velikostí a náročností. Vše je koncipované tak, aby dopady skoků byly přívětivé i pro začátečníky, takže kdyby se mě někdo ptal, kde se má učit skákat, doporučím mu skill centrum v Schönecku.

Bikepark Schöneck - www.MTBbikepark.cz

Co jsem ocenila já, jakožto ještě ne zcela zkušený skokan, byly dropy tří velikostí, pěkně od nejmenšího po největší. Když skočíte nejmenší, skočíte i střední, když skočíte střední, skočíte i největší. Dopad je tu udělaný tak, že i když z dřevěné lavice jen „spadnete“, nestane se vám vůbec nic – a to mi věřte, zkusila jsem to na vlastní kůži! J

Bikepark Schöneck - www.MTBbikepark.cz

Trať Erich Popp-Trail je v podstatě obdoba Flow lajny v Geisskopfu. Jde o jednoduchý uhlazený singletrack, kde nic nedrncá, takže žádné kameniště ani spletité kořeny. Jinými slovy si tu užije plynulou jízdu na kole i vaše babička a jestli vaše děti začínají „přičichávat“ ke kráse bikeparků, je tato trať tou první, na kterou byste je měli vzít. Zkušený biker si tu pak na vlnách dostatečně zaskáče a navíc si ještě zařádí v klopenkách.

Bikepark Schöneck - www.MTBbikepark.cz

Budeme-li pokračovat dál v rytmu hravých singletracků, přejdeme na druhou stranu bikeparku, kde se nachází dvě červené tratě, které si jsou technickou náročností dosti podobné. Na oba traily se dostanete buď spodním výjezdem z parcouru nebo přejezdem z tratí Roll&Rock Downhill či Jumpline rovněž pod parcourem. Trať Bärwurz-Trail, která lemuje sjezdovku, představuje technický lesní úsek, kde je minimum umělých překážek. Tedy až na jeden dřevěný drop. Trať není nijak přehnaně náročná, ale ani tolik zábavná, takže u nás nasbírala nejméně bodů.

Bikepark Schöneck - www.MTBbikepark.cz

Druhou červenou variantou na této straně, kde celopéro všechno pěkně pobírá, je Mosenbank-Pfad, trať, jež nás bavila mnohem víc. Snad to bylo i díky větší dávce kořenů nebo provedením zatáček… Z našeho pohledu to byla přesně ta trať, na které si celopéro mohlo jet to svoje.

Bikepark Schöneck - www.MTBbikepark.cz

Další „uhlazená“ trať v Schönecku je červená Jumpline. A jak již název jasně napovídá, je plná skoků. Co se nám na ní ale líbilo, byly vždy dvě možnosti každého skoku – červené a zelené stromečky. Zatímco zelené stromečky značily přívětivé skoky, vhodné pro začátečníky, červené byly už pro zkušené letce. Často s useklou hranou, zatímco zelené měly většinou oblé zakončení, takže případné nedoskočení až tak moc nevadilo.

Bikepark Schöneck - www.MTBbikepark.cz

Černá trať v Schönecku je pořád v pohodě sjízdná i na „běžném celopéru“. Je sice nejtechničtější tratí ve zdejším areálu, zdaleka se ale nerovná svou obtížností českým černým tratím, jako je například Struggle na Špičáku nebo Koutíkův Sen v Koutech. Má samostatný start vedle červené Jumpline a záhy se na ni i napojuje. Čeká vás tedy opět výběr zelených a červených stromečků, zanedlouho ale černá trať uhýbá opět doprava. Drandit budete tedy po velmi technickém lesním trailu, kde však nejsou žádné vyloženě obtížné úseky, které by na enduro kole nešly sjet.

Bikepark Schöneck - www.MTBbikepark.cz

I černá trať v Schönecku má ale eso v rukávu pro otrlé – jde o dřevěný drop přes cestu. Tohle jsme si zatím nezkusili, ale předpokládáme, že zdatné skokany jsme do bikeparku určitě namlsali 😉

Bikepark Schöneck - www.MTBbikepark.cz

Občerstvení v bikeparku Schöneck hledejte na třech místech – funguje tu menší hospůdka u nástupu vleku, dále bufet hned u horní stanice lanovky a plnohodnotná restaurace v přilehlém hotelu IFA. My se ve vedru nedoplazili dál jak k hornímu bufetu s teráskou. Za „špéci“ si tu sice zaplatíte 3 EUR a preso vyjde na solidních 1,70 EUR. Obsluha často mluví česky, takže stačí jen sledovat jejich jmenovky 😉 Na tomto místě doporučujeme najíst se v bikeparku a nehledat ve městě – tam jsme našli jen pramálo možností občerstvení, a když už se něco našlo, bylo mnohdy zavřeno …

Bikepark Schöneck - www.MTBbikepark.cz

Schöneck a jeho okolí se rovněž pyšní hustou sítí cyklotras, kterých je zde celkem 130 km. Jak v tamním infocentru, tak na stránkách bikeparku Schöneck najdete několik možností, kam se na celoodpruženém kole vydat. Cyklotrasy jsou zde poměrně dobře značené barvami, takže byste měli obkroužit rundu kolem Schönecku bez potíží a bez bloudění. V Schönecku můžete rovněž volit trasu podle zajímavostí, nebo podle její délky.

Bikepark Schöneck - www.MTBbikepark.cz

Co dál v Schönecku kromě bikování?

Volnočasové aktivity hotelu IFA
Bezprostředně vedle bikeparku se nachází nepřehlédnutelná budova – Hotel IFA Schöneck. Nejen, že se díky tomu dá bydlet pár metrů od bikeparkových tratí, také zde můžete využít řadu aktivit a sportů, které hotel nabízí. Jde například o lezecké centrum, bungee trampolíny, putting green, nebo lukostřelbu.

Bikepark Schöneck - www.MTBbikepark.cz

Aquacentrum hotelu IFA
V době naší návštěvy přitom nebyla rozhodně nouze o teplé dny, takže jsme milerádi uvítali možnost koupačky hned vedle bikeparku. V hotelu IFA Schöneck můžete využít jak krytý, tak i venkovní bazén.

Více o aktivitách hotelu na: www.ifa-ferienpark-vogtland.de

Bikepark Schöneck - www.MTBbikepark.cz

Pokud naopak počasí nepřeje, dá se tu strávit fajn odpoledne i v krytém bazénu. Nebo snad lépe napsat „koupaliště s lagunami a umělými vlnami“, jak je uvedeno i na stránkách hotelu. V každou celou se tu můžete vydovádět ve vlnách, zaplavat si ve vodních jeskyních nebo se sklouznout na zážitkovém tobogánu. Koupaliště je otevřené každý den do 20:00, v pátek a v sobotu pak do 21:30. Dvouhodinový vstup pro dospělého s dítětem tu vyjde na 13 EUR.

Bikepark Schöneck - www.MTBbikepark.cz

Sumarizace Schöneck

Vzdálenost z Prahy: 184 km
Celodenní jízdné do bikeparku: 23 EUR
Zapůjčení horského kola (1 den): 10 EUR (půjčovna Sport Point u parkoviště)

Webové stránky parku (CZ/DE): www.bikewelt-schoeneck.de

Ceník a provozní doba bikeparku Schöneck
půlden 15 / 8 Eur
1 den 23 / 14 Eur
2 dny 41 / 25 Eur
3 dny 58 / 36 Eur
dospělý / dítě (6-15 let)

Provozní doba lanové dráhy Schöneck 2015
Letní sezóna
červenec, srpen St-Ne 10:00 – 18:00
květen, červen, září, říjen Pátek 14:00 – 18:00
květen, červen, září, říjen So + Ne 10:00 – 18:00

Informace, objednávky – Bikepark Schöneck
Telefon 037 464 330 011
Email info@schoeneck.eu

Bikepark Schöneck - #MTBbikeparkCZ

Foto: Andrea Drengubáková, Tomáš Rucký
[See image gallery at www.bikeandride.cz]

 

Představujeme značku Fabric

$
0
0
Značka Fabric - stánek Eurobike

Značka Fabric - stánek EurobikeFabric je velmi mladou značkou, která od svého počátku vyniká inovativním a kreativním přístupem k tvorbě svých produktů. Oficiálně vznikla roku 2014 představením svého prvního produktu na veletrhu Eurobike, jímž bylo sedlo nesoucí jméno Cell, které bylo a je svým pojetím značně unikátní. Zaslouženě tak vzbudilo mezi cyklistickou veřejností velký rozruch. Fabric ale umí mnohem víc než jen sedla.

Nové technologie v oboru

Trh cyklistických sedel by se dal posledních několik let považovat za zavedený s rozdanými kartami a těžko byste očekávali přístup nějaké zásadní technologické inovace. Značka Fabric šla ale u svého prvního produktu za hranice tohoto řemesla a vnesla do cyklistiky technologie z jiných sportovních oblastí. U sedla Cell se spojila s firmou NIKE a využila vzduchové tlumení běžeckých bot, které vám bude nejspíš povědomé z legendárních AirMaxů. Přidejte zajímavé barvy a prvotní úspěch byl na světě.

Fabric Cell je přitom i dnes výtečným „tahákem“ jak na různých výstavách a prezentacích, tak i skvělým produktem pro jezdce, kteří vyžadují maximum komfortu, přitom ale chtějí moderní a stylový produkt navíc s puncem originality.

Fabric Cell Fabric Cell

Dalším velmi zajímavým kouskem v portfoliu značky Fabric se stalo sedlo ALM. Ve snaze stvořit co nejlehčí, ale zároveň stále pohodlné sedlo, sáhl Fabric po další velkém jménu světového průmyslu a oslovil firmu Airbus Group Innovations. Výsledkem jsou nově tvarované karbonové lyžiny a s nimi napevno spojená skořepina sedla. Ty společně umožňují – na poměry superlehkých karbonových sedel (140 g) – překvapivě velkou flexi, čímž je postaráno o potřebný komfort. Jako povrch u nejvyšší varianty je využita velmi netradiční a do značné míry exkluzivní buvolí kůže.

Fabric ALM

Z celé série sedel značky Fabric zmiňme ještě model Scoop, který tvoří páteřní produkt současné nabídky vhodný pro širokou bikerskou veřejnost. Proto se také dodává v mnoha variantách, barvách i v několika velikostech (šířkách). Na výběr máte také tři profily, kdy každý z nich odpovídá jiné pozici v sedle. Plochý tvar pro aerodynamický posed, středně prohnutý pro běžný posed a prohnutý tvar pro vzpřímený posed za řídítky.

Fabric Scoop

 

Zajímavé je, že Fabric neřeší v tomto směru profil podélný, tedy „rovnou lavici“ nebo „prohnuté křeslo“, ale profil příčný, patrný při pohledu zezadu. Klíčovým faktorem je totiž opět pohodlí, kdy u sedla odvádí největší práci flexibilní nylonová, případně karbonová skořepina. S rostoucím obloukem sedla se navíc navyšuje i míra polstrování, tedy další stupeň pro komfort vašeho pozadí.

SAMSUNG CSC

Láhev bez košíku

Za rok ušla značka Fabric dlouhou cestu a na letošním Eurobiku představila další velkou inovaci. Cyklistický bidon, který se dá upnout do rámu kola bez košíku. Pro montáž stačí dva plastové kolíky umístěné v závitech, kam se normálně šroubuje košík. Celý mechanismus pro bezpečné upnutí je pak na samotné láhvi a je příkladně jednoduchý, až si při pohledu na něj říkáte, proč to nenapadlo někoho už mnohem dřív?

Fabric Water Bottle

Závodníci toto řešení možná ocení jen díky úspoře pár gramů, i když moderní superlehké karbonové košíky neváží skoro nic. Pro běžného jezdce má ale toto řešení mnohem větší kouzlo, zejména pokud lahev využíváte pouze občas. Když totiž vyjedete bez bidonu, zůstane rám kola vzhledově čistý, či si jej naopak můžete lehce dozdobit vhodně volenou barvou oněch upínacích kolíků.

V rovině teoretické se můžeme rovněž bavit o potenciálně nižším aerodynamickém odporu. Nebo jinak. Pokud vozíte na kole košíky dva, pak je toto řešení ultra elegantní. Lahev Fabric, prostě označená jako „Water Bottle,“ přitom potenciálně umožňuje další rozvoj svých možností do budoucna. Například jako termo lahev s nesníženým objemem, snadno lze vytvořit unikátní aerodynamické tvary a tak podobně. Uvidíme, kam až představivost tvůrců zajde. Cena lahve Fabric je stanovena na částku 350 Kč, což víceméně odpovídá ceně běžného bidonu s košíkem dohromady.

Fabric Water Bottle

Nářadí s ráčnou

Nářadí Fabric není až tak revoluční jako jiné produkty této značky, ale je to přinejmenším hezká a hlavně praktická libůstka. Model Chamber nabízí třináct „funkcí“ (kusů nářadí) na šesti bitech schovaných ve stylovém duralovém těle. Bity mají možnost nasazení do oka s ráčnou a volbu vhodné délky jejím prostrčením. Prostě hezký kousek či dárek, který se sám neotvírá a ani neodírá kapsu dresu či podsedlové brašny.

Fabric Chamber

Dva roky života stačily této britské značce ke stvoření mnoha zajímavostí a jsme zvědavi, čím překvapí na největším evropském veletrhu za rok.

Pro doplnění, značka Fabric patří do konsorcia firmy CSG, kde dělá společnost takovým jménům jako jsou Cannondale, GT nebo třeba Sugoi. Fabric do České republiky nově dováží brněnská firma Aspire Sports, s kterou máme více než dobré vztahy, proto se můžete těšit již brzy na recenze, testy a praktické zkušenosti s jejími produkty. Minimálně lahev bez košíku a některé ze sedel chceme co nejdříve sami vyzkoušet.

Fabric
Abychom nezapomněli, Fabric také dělá poměrně zajímavé silikonové gripy… 

 

Novinky Giant, Giro, Bell 2016

$
0
0

Giant-Liv-2016Prezentačních akcí jsem letos pár navštívil, několik jsem jich ale musel vynechat, včetně akce pořádané společností Progress Cycle, kde byly k vidění novinky značek Giant, Liv, Giro, Bell, CamelBak a další. Proto jsem se nedávno zastavil v sídle Progressu v Hostivicích na kraji Prahy, abych si v klidu prohlédl a nafotil to nejdůležitější…

Zejména jsem se soustředil na kola Giant a Liv, kde sice mezi biky není žádná zásadní novinka, i tak je zde ale k nalezení celá plejáda zajímavých strojů, ať již díky novým lákavým barvám a designům nebo s ohledem na jejich poladěné osazení. Dále jsem si posvítil, místy doslova pomocí blesku, na sedla a sedlovky Giant a okrajově též na helmy Giro a Bell. Více formou popisků u jednotlivých produktů.

GIANT Trance 27,5 1
Na Giantu Trance 27,5 se meziročně nic zásadního neměnilo, snad kromě barev a specifikací. Tento kousek, Trance 27,5 1, nejvyšší hliníkový model, nad nímž jsou v nabídce ještě dva karbonové Advanced stroje, není zrovna kolem za pár peněz (MOC 106 999 Kč). Svému budoucímu majiteli ale nabídne kompletní sadu Shimano XT v konfiguraci 1×11, vidlici Fox 34 z řady Factory v provedení Kashima, stejně jako nejnovější generaci tlumiče Fox Float, opět z řady Factory, navíc se zvětšenou vzduchovou komorou Evolve.

Třešničku na dortu představují karbonová kola Giant, která vás sice nejspíš neohromí svým vzhledem ani stroze technickým označením Giant P-TRX-1C 27.5-1 Carbon, zato by měla bodovat užitnými vlastnostmi. Tato kola jsou ostatně hlavním argumentem pro to, že se celková cena vyšplhala přes 100 000 Kč. Zkrátka když už karbon, tak na místě, kde udělá největší službu.

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

GIANT Reign 27,5 2 LTD
Reign 27,5 2 LTD je kolem, které jsme testovali na konci roku 2014, přičemž šlo o verzi 2015. Model roku 2016 se v mnohém neliší, tedy až na výrazný žlutý lak, jenž mě zejména naživo neskutečně baví. To kolo prostě září a má proč. Opět zde najdeme řazení Shimano SLX 2×10, brzdy Shimano Deore, které nejsou bůhvíjak prestižní, ale fungují!

Tyto spíše základní komponenty jsou cenou za špičkové odpružení v podobě vidlice RockShox Pike RC a RockShox Monarch Plus. Na první pohled málo patrnou, přesto však zajímavou změnou je nahrazení sedlovky RS Reverb za zbrusu novou sedlovku Giant Contact SL Switch-R, která ve standardu chodí 125 mm, ale v nabídce bude i varianta se zdvihem 150 mm. Bez povšimnutí by nemusela zůstat ani řídítka Giant Contact SL DH v šíři 800 mm. Hmm! Kolo jako takové pak přijde v provedení 2016 na 73 999 Kč.

A abych nezapomněl, jedna dílčí inovace na rámu se přeci jen najde. Upravena byla matice pro pevnou osu na pravé straně zadní stavby, kterou nyní spojují s rámem dva červíky, aby to celé lépe drželo a více vydrželo.

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

GIANT Glory 27,5 2
Takovou lehce okrajovou, ale rozhodně ne nezajímavou mašinou je základní verze sjezdového Glory na středních kolech, která vyjde na slušných 74 999 Kč. Solidně osazené a bez problému funkční DH kolo jako stvořené pro začínající sjezdaře. A všimli jste si, jak zajímavě je kroucená výztuha spojující trojúhelník zadní stavby, tedy zadní vidlici a vzpěry?

A mimochodem, když jsem si tak ze srandy zapružil s vidlicí RockShox Domain RC Dual Crown (200 mm zdvih), skoro mi až spadla brada z toho, jak krásně, jemně a hladce chodí. Takhle by se mi líbilo, kdyby fungovaly i enduro vidlice. Třeba se k tomu někdy dostaneme. Pružinové tlumiče se už vrací, ještě pružinové vidlice a systémy jako SPV, aby se to nehoupalo?! 😉

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

GIANT Stance 27,5 1 LTD
Když už je zmínka o dostupných strojích Giant, pojďme hodit oko také na model Stance, což je poměrně lákavě vypadající trailbike se 120 mm zdvihu stojící na středních kolech, který je takovou zjednodušenou a odlehčenou verzí klasického Trancu. Oproti ostatním Giantům nepoužívá nezávislé zavěšení Maestro, ale z pravé strany zdánlivě dosti podobně vypadající řešení Flexpoint. Přesněji a technicky řečeno klasický čtyřčep, kde je funkce jednoho páru ložisek vzadu u patky nahrazena pružností horních vzpěr.

Jasně Giant = Maestro a bez něj to prostě nejde! Navíc když Trance začíná na podobných částkách… Ale pro lidi, kterým se toto kolo líbí, pro lidi, kteří neřeší takovéto technikálie a kterým vyhovuje kombinace 120 mm a 27,5“, to může být ideální kandidát. Modely Giant Stance budou v příštím roce v nabídce dva, přičemž nafocená jednička vyjde na 45 999 Kč.

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

GIANT Anthem X 29er
Spíš tak pro zajímavost a jako důkaz, že Giant ještě zcela nezanevřel na velká kola, se pojďme podívat také na Anthem X 29er. Šikovný stroj, jehož menšího kolegu, Anthem SX 27,5, jsme testovali z kraje roku 2015. V nabídce přitom zůstaly dva tyto stroje, jeden na karbonu (Advanced), druhý hliníkový, který stojí před námi a prodává se za 69 999 Kč.

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

GIANT XtC Advanced 29er 1
Jinou, pevnou devětadvacítkou, je model XtC Advanced 29er, který ve mně vyvolává pozitivní vzpomínky na staršího bratříčka XtC Compozite 29er, jehož jsme testovali v roce 2012. Případně pro srovnání mrkněte na test Giantu XtC Advanced 27,5 (2015). Co se mi na tomto kole líbí dnes je jeho rám, kde jednoznačně dominuje neskutečně masivní hranatá spodní trubka, jakou na XtC 27,5 rozhodně nenajdete. Před námi přitom stojí vyšší ze dvou variant prodávaná za cenu 66 999 Kč.

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

LIV Intrigue 2
Abychom nezapomněli na dívčí odnož Giantu, dnes samostatnou značku Liv, podívali jsme se blíže i na jeden z modelů Intrigue, což je de facto dámská obdoba Giantu Trance. Konkrétně výkonný trailbike na 140 mm s koly průměru 27,5. Meziročních změn na něm opět mnoho nenajdete, zajímavý je spíše design, který je opět dotažený skutečně do detailu, což jistě ženy a dívky bikerky hodně ocení.

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

Sedlovka Giant Contact SL Switch-R
Zajímavou a jistě přínosnou inovací mezi komponenty Giant je zcela nová generace sedlovky Contact SL Switch-R, která se sice jmenuje stále stejně a ovládá se identickou páčkou, jinak jde ale o zcela nový kus. Jednak narostl zdvih, který dosahuje 125 ale i 150 mm a nová je i hlava s dvojicí šroubů a přímým zámkem. Co snad zůstalo je poměrně lehký krok a spolehlivá funkce. Nové sedlovky Giant se celkem logicky ve velkém objeví na nových kolech Giant, v prodeji ale budou i samostatně. Pokud mě rozum a zrak nešálí tak se budou prodávat shodně za cenu 5 699 Kč.

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

Sedla Giant
Značka Giant se pro rok 2016 ve velké míře opřela do výroby, vývoje a rozšíření nabídky svých sedel, která nejenže najdeme montovaná na jejich kolech, ale budou ve větší míře dostupná i samostatně. Tedy jak na pánských strojích Giant, tak i na dámských Liv. V nabídce bude několik modelů rozdělených jak podle ceny a kvality, tak i podle šířky a profilu, aby si každý mohl vybrat pro sebe ideální druh sedla. Rozdělení podle posedu krásně demonstruje fotka testovacích sedel.

Pro snazší výběr potřebné velikosti poslouží zkušební sedlo s gelem, na které si sednete, párkrát zatočíte klikami a gel pod vaším pozadím krásně vykreslí nejen šířku vašich sedacích kostí, ale také body s největším zatížením. Pak už tedy stačí jen sáhnout po správné variantě, půjčit si třeba na chvíli testovací sedlo domů a následně pořídit ten správný typ.

Giant se přitom nehodlá smířit pouze s nižší a střední kategorií sedel, nabídne proto i špičková závodní sedla pro silnici i MTB včetně modelu s karbonovou skořepinou a stejně tak i s karbonovými lyžinami – model Contact SLR.

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

GIRO Montaro
Hlavní novinkou roku 2016 mezi přilbami Giro představuje model Montaro, což je další evoluční stupeň mezi trailovými a enduro přilbami. Tato helma je na jedné straně poměrně lehká a kompaktní, na straně druhé ale nabízí maximum užitných vlastností, komfortu a především ochrany. Velký MX štítek s možností polohování, zaoblená týlová část a příprava pro montáž kamery či světla jsou hlavně módní prvky, klíčové je ale bezpečí.

O něj se zde stará jak plně uzavřená pevná skořepina In-Mold v provedení tzv. Full Wrap (polykarbonátový kryt je z vrchu i ze spodní části helmy), tak především technologie MIPS, kterou jsme si již před rokem blíže představovali. Zjednodušeně řečeno se jedná o jakousi helmu v helmě.

SAMSUNG CSC

Uvnitř hlavní skořepiny je totiž navíc menší plochá skořápka, která je se základní částí spojena pružnými elastomery. V případě přímého pádu se helma chová jako jiné běžné modely, pokud ale kupříkladu letíte přes řídítka a na hlavu působí i rotační síly, ne jen přímý náraz, pak zaúřaduje vložka MIPS. Ta totiž dokáže pohltit podstatnou část rotační energie, která by se jinak přenesla přímo na váš mozek.

Více o technologii MIPS názorně vypovídá PDF letáček, kde je zároveň uvedeno, které všechny helmy Giro a Bell budou touto technologií v příštím roce vybaveny.

GIRO-Bell-MIPS

Giro-Montaro-2016-10

Helmu Giro Montaro jsem měl již krátce na hlavě a co mě z praktického hlediska zaujalo, krom všech zmíněných vymožeností, byl decentní, avšak krásně přístupný systém upínání Roc Loc® Air. Drobné kolečko, které snadno nahmátnete a bez problému jednou rukou utáhnete či povolíte jak je zrovna třeba. Asi to nepůjde jinak a jedno Montaro si na příští rok objednám. Z nabízených barev to vidím na modro-zelenou, přesněji Blue/Lime.

SAMSUNG CSC

Giro_H_Montaro_MatteBlueLime_34_MIPS Giro-Montaro-2016-colours

BELL Sidetrack Youth
Mezi dospělými helmami Bell se nic zásadního v roce 2016 neobjevilo, tedy krom výraznější integrace již zmiňované technologie MIPS. Co mě ale osobně na výstavce a vlastně i předtím na Eurobiku zaujalo, jsou dětské helmy Sidetrack, což je de facto zmenšenina oblíbeného a úspěšného „tatíkovského“ modelu Bell Stoker. I zde se objevuje technologie MIPS, jakožto základ bezpečí hlavy vašeho potomka.

Nyní tedy může vozit alespoň na pohled stejnou helmu v enduro stylu jak táta tak i syn nebo dcera. A že vím o čem mluvím: „Tati, máme stejnou helmu?“ „Ano, minimálně stejně modrou!“ Můj syn má Giro Revel v matné modré a já, když jedeme spolu, si obvykle beru svou starší Bellku Stoker ve stejné barvě.

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC Bell-Sodetrack-2016

GIANT/LIV doplňky
Helmami základní výčet novinek z nabídky Progress Cycle pomalu končí. Co mi ještě v showroomu padlo do oka byly doplňky Liv a Giant, respektive sportovní a civilní oblečení těchto značek. Liv je hodně zaměřeno na design a fashion, jak by se u dámské značky dalo čekat, ale ani Giant na tom není špatně. Osobně by se mi líbilo vlastnit Giant Reign ve výrazných barvách a k tomu krásně sladěné, ne však zbytečně křiklavé kraťasy a dres stejné značky. To už je ale zase na každém, jak moc vnímá a řeší svůj vzhled na kole. Hlavní je se dobře bavit a pokud možno i dostatečně chránit své zdraví vhodnou helmou a dalšími doplňky.

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

 

Eurobike 2015 #4 – fotogalerie, den 1

$
0
0

SAMSUNG CSCKdyž přemýšlím o letošním Eurobiku, přijde mi, že je to už docela dávno, co jsme si udělali výlet na největší evropský veletrh kol. Už jsem tam byl asi jedenáctkrát a dost mi to všechno splývá. Navíc práce po návratu domů se nahrnulo víc než dost. Přesto vše by byla ale škoda spláchnout všechen pořízený materiál do stoupy…

Co přinesl letošní Eurobike?

Sranda, každý rok se mě vícero lidí ptá, co zásadního jsem viděl na Eurobiku? Nevím, je toho tam tolik, že málokdy dokážu okamžitě odpovědět. Spoustu novinek známe předem, něco málo se na místě obvykle objeví, většinou je to ale celé o tom podívat se na náš obor jako na celek a snažit se odhalit patrné trendy.

Jedním z nich jsou jednoznačně tlustá a ještě tlustší kola. Konkrétně fatbiky, které byly velkým hitem minulý rok, dnes se nad jejich přítomností už skoro nikdo nepozastavuje. Středně tlustá kola, alias 27,5+, pak najednou byla k vidění u každého druhého stánku, že pomalu přestáváte rozlišovat co je normální kolo s trochu tlustším pláštěm a co už 650b+. Každopádně velká kola a velké gumy jsou výrazný trend, kterého se chytili všichni významní hráči, nikdo ale pořádně neví, kam bude tato cesta směřovat.

Jinou podstatnou linií vývoje jsou elektrická kola, či kola s elektrickým asistentem (motorem). Dávno pryč jsou doby, kdy se jednalo o stroje pro nemohoucí turisty. Baterie a elektromotory se totiž stále silněji tlačí i do klasických MTB disciplín. Elektrický pohon přitom začíná nabízet čím dál víc značek. Zatím se bojuje hlavně mezi Boschem a Yamahou, o nichž je nejvíc slyšet, stranou nechce stát ale třeba ani Panasonic, Samsung, TranzX, BionX a další. Uvidíme, kam se i toto elektrické hnutí posune a zda se z elektriky nestane za pár let standard…

Více už ale samotné fotky a popisky pod nimi:

Eurobike 2015 - day1

Pluskové rozměry mají všichni, tak proč by se nepřidala také Kenda? Vepředu Kenda Havok Pro 27,5×3,0″

Eurobike 2015 - day1

Rodinka „závodních“ strojů Kelly’s! Od dětských hraček po nové DH Noid.

Eurobike 2015 - day1

Kelly’s Swag alespoň vypadal jako enduro. Nový Eraser je co? XC střízlík na štaflích?

Eurobike 2015 - day1

Kelly’s Noid Bárta 😀 a jeho systém přepákování…

Eurobike 2015 - day1

Oranžová silnice Superior moderně s kotouči a na pevných osách. Hezké!

Eurobike 2015 - day1

A šup s ním do auta…

Eurobike 2015 - day1

Pokud je vám i 29+ málo, zkuste 36″! Nebo radši něco menšího?

Eurobike 2015 - day1

Vnitřnosti motoru Bosch Performance. Motor samotný je jednou z nejmenších součástí…

Eurobike 2015 - day1

Elektricky ovládaných teleskopů bylo na Eurobiku letos vícero. Tento je od TranzX a dokáže až 140mm zdvih.

Eurobike 2015 - day1

TranzX na nás nejspíš brzy zaútočí přílivem levných teleskopů. Jejich sedlovky se již dnes začínají objevovat na řadě sériových kol…

Eurobike 2015 - day1

Trochu karbonu a hromada frézařiny! A pak že asiati nemají fantazii…

Eurobike 2015 - day1

Věděli jste, že se jezdí mistrovství elektrokol? Já taky ne! Tohle je každopádně vítězný stroj s pohonem BionX.

Eurobike 2015 - day1

BionX a elektrický pohon na fatbiku…

Eurobike 2015 - day1

Teamový speciál GT Sanction Martina Maese

Eurobike 2015 - day1

GT nezapomíná ani na svoje kořeny v BMX

Eurobike 2015 - day1

Konečně naživo vidíme novinku GT Verb, dostupný trailbike s klasickým zavěšením iDrive (Independent Drivetrain)

Eurobike 2015 - day1

GT Zaskar slaví 25 let! A toto je jeden kousek z limitované edice…

Eurobike 2015 - day1

…svérázně osazené kolo. Například včetně brzd Magura MT7 Raceline.

Eurobike 2015 - day1

Součástí prezentace nového Zaskaru byla i výstavka klasických modelů GT Zaskar pro připomenutí jeho bohaté historie.

Eurobike 2015 - day1

Je to pár let zpět co GT slavilo jiné výročí tímto zlatým Zaskarem…

Eurobike 2015 - day1

A tady už máme nejnovější GT Zaskar v osazení dle rodiny Athertonů. Takže takové Enduro-XC kolo!

Eurobike 2015 - day1

Někdy je ale potřeba pohlédnout zpět na své kořeny – jeden z raných strojů GT Zaskar

Eurobike 2015 - day1

Cantilevery s obloukem navíc. Sakra i takové věci jsme používali…

Eurobike 2015 - day1

Taková pila se dnes nevozí snad ani na silnici!

Eurobike 2015 - day1

GT a Triple Triangle, to je zákon od pradávna!

Eurobike 2015 - day1

Cannondale Fat CAAD! Pořádná tlustá mašina s Lefty Olaf, která pojme až 5″! široké gumy!

Eurobike 2015 - day1

Aby se to všechno vešlo do rámu, je zadní stavba asymetrická.

Eurobike 2015 - day1

Hlavní tahák MTB sekce Cannondale – model Habit. 27,5″ a 120 mm = ideální trailbike pro maratony i jen tak pro radost.

Eurobike 2015 - day1

Karbonové horní raménko dokáže uspořit až 136 g. Nebo tak nějak…

Eurobike 2015 - day1

Cannondale Slate – allround silnice, alias Gravel road. Tato hybridní kategorie mě baví čím dál tím víc!

Eurobike 2015 - day1

Pěkně zploštělé nohy, ať to hezky tlumí.

Eurobike 2015 - day1

Slate bude mít i vlastní pláště – velké, hladké a kulaté!

Eurobike 2015 - day1

Lefty Oliver je vidlicí pro model Slate, Olaf je zase mohutným držákem předního kola modelu Fat CAAD.

Eurobike 2015 - day1

Good Habit a Bad Habit – ten druhý je fakt zlý a jezdí na pluskových kolech. Zdvih 120 mm si ale drží! Toho bych si rád půjčil…

Eurobike 2015 - day1

Cannondale Beast of the East. 27,5+ obdoba hliníkového F-Si. Lepší název modelu vymyslet snad nemohli! Eurobike 2015 - day1

Bestie z východu

Eurobike 2015 - day1

Stejně jako u F-Si i zde je asymetrická zadní stavba, aby bylo více místa na zadní kolo a výplet byl symetrický.

Eurobike 2015 - day1

Jedno z teamových kol – Cannondale Jekyll Jerome Clementze.

Eurobike 2015 - day1

Každý si chce cvaknout! Shimano XTR di2

Eurobike 2015 - day1

Řazení (jako) po drátkách (Shimano XTR Di2)

Eurobike 2015 - day1

Kotouče a hydraulika i na silnici. Konečně!

Eurobike 2015 - day1

Regulérní SPD pohorky. To se může hodit!

Eurobike 2015 - day1

Shimano XT 11 speed 11-42 zubů.

Eurobike 2015 - day1

Tady žádné Narrow-Wide zuby nehledejte (Shimano XT). Ale proč ne?

Eurobike 2015 - day1

Author Versus, koncept pro rok 2017 jako demonstrační plus bike na výstavce RST

Eurobike 2015 - day1

RST jde do tlustých! Pro plus kola toho bude víc, F1RST a Rogue, pro fatbike Renegade. Vedle RockShoxu Bluto to je vlastně teprve druhá fatbiková vidlice. Cannondale Lefty Olaf beru jako něco extra…

Eurobike 2015 - day1

Author Versus 27,5+

Eurobike 2015 - day1

Author Versus 27,5+

RST F1RST plus

Eurobike 2015 - day1

Prototyp up-side-down vidlice od RST. Nic proti, ale já tomuto konceptu v MTB stále nevěřím…

Eurobike 2015 - day1

Se zdvihem 120-140 mm???

Eurobike 2015 - day1

Velká pecka, hydraulické silniční řazení Rotor!

Eurobike 2015 - day1

Zkoušel jsem to a že by to byl pocitově nějaký zázrak, to se říct nedá.

Eurobike 2015 - day1

„SuperMario“ Cipollini. Ani se nestihl osprchovat a už ho čapli kluci z Asie

Eurobike 2015 - day1

Frézované platformy Hope. To bych si nechal líbit.

Eurobike 2015 - day1

Na Eurobiku člověk najde vše, třeba i karbonovou kohoutovku!

Eurobike 2015 - day1

Nebo zajímavě vyhlížející mašinu SVO s vidlicí RockShox RS-1, s řemenem a…

Eurobike 2015 - day1

…převodovkou Rohloff.

Eurobike 2015 - day1

Elektrobike ok, ale tohle už je fakt moc! Koukal jsem na to asi 20 minut a nepřišel jsem na to, jak se tohle celé hýbe. Jestli vůbec!

Eurobike 2015 - day1

Někdo uvažoval stejně. Surový hliníkový rám a díly ze série Answer Red Mist jako na našem RB IQ 575.

Eurobike 2015 - day1

Přesně takhle si to představuju. Batoh s baterkou na zádech a takovouto šílenou zásuvku mezi nohama!

Eurobike 2015 - day1

Elektrika vládne všemu. I Magura už dělá nějaký čas většinu svých modelů brzd v provedení pro e-biky. Tedy s čidlem aktivované brzdy, aby se odpojil motor.

Eurobike 2015 - day1

Nekonečně dlouhý rám Nicolai

Eurobike 2015 - day1

Tady je to na těsno….

Eurobike 2015 - day1

A tady je zase nějak moc místa?! Že by 27,5″ kolo ve vidlici 27,5+?

Eurobike 2015 - day1

Někdo to rád šišaté? Převodníky Absolute Black nejsou jen černé.

Eurobike 2015 - day1

Tohle je jeden z tichých trendů. Patky bez ohybu, tzv Hookless. Kola SRAM Rise 60.

Eurobike 2015 - day1

Už bych snad nechtěl nic jiného než Direct Mount převodníky! Velikost je na každém z vás. Mně sedí 28t.

Eurobike 2015 - day1

Kdyby někdo chtěl levnou spolehlivou brzdu, tak nový SRAM DB5 prý není vůbec špatný.

Eurobike 2015 - day1

Mrňavá kazeta SRAM X0 DH (7 speed)

Eurobike 2015 - day1

Nový levnější brácha Piku, RockShox Yari. Ne, není to Jaryn!!!

Eurobike 2015 - day1

Naopak statnější brácha je RockShox Lyrik ve své obnovené premiéře. Charger Damper, zdvih až 170 mm a trošku svalnatější nohy…

Eurobike 2015 - day1

RockShox RS-1 je technologickým králem XC. My stále čekáme na první důkladné seznámení…

Eurobike 2015 - day1

SRAM jde (také) do elektriky. SRAM Red e.

Eurobike 2015 - day1

A kdy přijdou mikrospínače také na horská kola?

Eurobike 2015 - day1

Baterka a bezdrátový přijímač v jednom…

Eurobike 2015 - day1

Manitou inovoval svůj tlumič McLeod tím, že jej doplnil o druhý plášť namísto expanzní nádobky. Tuhle hračku máme slíbenou na naše nové redakční RB Bandit!

Eurobike 2015 - day1

Manitou McLeod King Can, už se těšíme!

Eurobike 2015 - day1

Manitou Magnum, vidlice, co rozjela šílenství 27,5+ předního odpružení!

Eurobike 2015 - day1

Kdybyste nevěděli, tak Brian Lopes nově jezdí na Vee Tires!

Eurobike 2015 - day1

Tohohle už někdo sežral…

Eurobike 2015 - day1

FSA Afterburner 1x, 2x nebo 3x

Eurobike 2015 - day1

Možná funkční uložení tlumiče, ale že by to bylo hezké, jak trčí do kopce to bych neřekl. Scott Voltage FR

Eurobike 2015 - day1

A teď mi řekněte – je to Plus, nebo není?

Eurobike 2015 - day1

Genius na elektrice? Teď už to dělá vážně každý!

Eurobike 2015 - day1

Jo, tohle je Plus!

Eurobike 2015 - day1

Bílá RS-1 a černý rám??? Mně se to nelíbí?

Eurobike 2015 - day1

Tahle guma je zase moc tenká, nebo ne?

Eurobike 2015 - day1

Jo, elektrickou DH mašinu, tu jsem potřeboval!

Eurobike 2015 - day1

Krutá závodní raketa Scott Spark!

Eurobike 2015 - day1

Tady prý někde bylo kolo???

Eurobike 2015 - day1

Bylo mi horko!

Eurobike 2015 - day1 Eurobike 2015 - day1

Plus má vážně každý. Dnes i Bianchi Jab Plus

Eurobike 2015 - day1

Dětský SR Suntour Auron pro 20″ kola. To se může brzy hodit!

Eurobike 2015 - day1

Cokoliv na elektrice! Zřejmě nové heslo značky Haibike. Plus, Fat, DH, Enduro, Touring, Kid…

Eurobike 2015 - day1

A přece se točí a přece jsou tlustý! Ty gumy myslím…

Eurobike 2015 - day1 Eurobike 2015 - day1

Schwalbe Procore. Plášť v plášti jako budoucnost technického MTB?

 

Eurobike 2015 - day1

Natočit a rovnou uložit do GPX? Proč ne s kamerou Garmin.

Eurobike 2015 - day1 Eurobike 2015 - day1 Eurobike 2015 - day1

Crankbrothers hodně inovoval zvenku i zevnitř. Nové utěsnění, nová ložiska, tenčí platformy. Je toho hodně.

Eurobike 2015 - day1 Eurobike 2015 - day1

TRP Slate, zajímavé dostupné čtyřpístky, které brzy potkáme na nových kolech Author. Už jsem si je i osahal v praxi, jen letmo na parkovišti, a brzdí parádně!

Eurobike 2015 - day1

Maxxis Chronicle – snad nejčastěji obouvaná pneumatika 27,5×2,8″. Tedy 650b+!

Eurobike 2015 - day1

Maxxis Agresor! To nebude nic pro bačkory!

Eurobike 2015 - day1

A něco rychlého dozadu? Maxxis Minion Semislick?

Eurobike 2015 - day1

Můj oblíbený Maxxis Crossmark, který jsem doporučil mnoha lidem a jeho nová generace – Crossmark II.

Eurobike 2015 - day1

Ani Maxxis Tomahawk nevypadá zle. Že by otevřenější a nižší Ardent nebo něco v tom duchu?

Eurobike 2015 - day1

Pláště Panaracer se už u nás skoro nevidí, pluskové rozměry ani fat nesmí chybět ani zde!

Eurobike 2015 - day1

Tioga a jejich nekonečný příběh – sedlo Spider!

Eurobike 2015 - day1 Eurobike 2015 - day1

Znáte brzdy Digit? Mně to nic neříká, ale nevypadají zle…

Eurobike 2015 - day1

Říkám vám, příští rok se bílí vrátí ve velkém stylu 😀

Eurobike 2015 - day1

Rocky Mountain Maiden – držitel Eurobike Award

Eurobike 2015 - day1

Duté čepy jsou prostě duté!!!

Eurobike 2015 - day1

Radiátor chránící tlumič…

Eurobike 2015 - day1 Eurobike 2015 - day1

Rocky Mountain Sherpa – on začal mánii 27,5+ plně odpružených kol…

Eurobike 2015 - day1

Brett Tippie, Danny MacAskill a další hvězdy pařili na stáncích Rocky Mountain a Evoc. Ráno to zde krutě lepilo…

 

Novinky Lapierre, Ghost, Knog, Cratoni, Salsa 2016

$
0
0

Novinky Ghost, Lapierre, Salsa, Knog, Cratoni 2016O novinkách Ghost 2016 jsme vás poměrně podrobně informovali již koncem léta, tedy chvíli před tím, než jsme tato kola viděli naživo na veletrhu Eurobike. Zkraje září jsme pak měli možnost prohlédnout si vše ještě jednou a v klidu a to nejen stroje Ghost, ale také Lapierre, helmy Cratoni a nově i světla Knog nebo peprnou Salsu.

To vše bylo k vidění v Novém Městě na Moravě, kam jsme zavítali na prezentaci společnosti Schindler, jež dováží všechny výše zmíněné značky. Přesněji doposud to byly hlavně značky Ghost, Lapierre, Electra a Cratoni, k nimž pro letošek, či lépe řečeno pro příští rok, přibyli právě výrobci Salsa a Surly, specialisté na netuctová kola, ale také třeba světýlka a další stylové vybavení Knog. Pojďme se tedy na dané značky podívat hezky postupně.

GHOST 2016

Ghost 2016, jak již bylo řečeno, jsme si podrobně probrali již o prázdninách. Shrňme tedy, že u Ghostu meziročně nezůstal téměř kámen na kameni. Nebo alespoň mezi fully. Hlavní ofenzivu přitom představují modely AMR s různými přídomky – SLAMR (LC), SLAMR X (LC) či FRAMR (LC). Všechny tyto modelové řady stojí na prakticky totožném rámu a sdílejí tedy maximum možných součástí, což by mělo snížit výrobní náklady a usnadnit servis. Fakticky přitom modely SLAMR na 130 mm a FRAMR na 160 mm zdvihu odlišuje pouze délka tlumiče, poloha vzpěry držící spodní oko tlumiče a vybavení.

Novinky Ghost, Lapierre, Salsa, Knog, Cratoni 2016
Jasná tvarová inspirace Ghostem Riot je patrná i u hliníkových modelů SLAMR a FRAMR

Tuto filosofii potvrdil i Adam Stašek, jeden z vývojářů Ghostu, který se rovněž účastnil zmíněné prezentace. Teoreticky, pokud si koupíte třeba FRAMR, otočíte spodní vzpěru mezi sedlovou a spodní trubkou a nasadíte kratší tlumič, dostanete se na projev modelu SLAMR, tedy pokud zároveň upravíte i krok vidlice. Celá moderní rodinka xxAMR přitom čerpá inspiraci od úspěšného modelu RIOT, který jsme již také měli v testu (Ghost Riot LT 6 LC – test). Ostré hrany a kosmická hlava „Inspired by Riot“ jsou jasně vidět na karbonových modelech (LC = Light Carbon), tvarový odkaz je ale jasně patrný i u hliníku.

Se stejnou filosofií, jen v konstrukčně jednodušším hávu, přichází inovované modely Kato FS a dámské Lanao FS. Opět zde najdete stejně vypadající zadní stavbu a další podobné prvky, jen řada detailů není až tak blízká modelu Riot jako u řady AMR.

Mezi pevnými rámy je pak jasnou hvězdnou navrátivší se GHOST Lector, co by nejostřejší zbraň pro XC závody. Jeho netradičním souputníkem je naopak model Asket, stroj se stejně konstruovaným rámem, avšak s vidlicí s délkou kroku 130 mm, s hrubšími plášti, teleskopickou sedlovkou a jinými libůstkami potřebnými pro radikální trailové řádění!

Novinky Ghost, Lapierre, Salsa, Knog, Cratoni 2016
Do puntíku radikální GHOST Lector World Cup

Novinky Ghost, Lapierre, Salsa, Knog, Cratoni 2016
Zjednodušená verze fullů xxAMR, model Kato FS, který ale nese stejné základní rysy a stejně koncipovanou zadní stavbu.

Novinky Ghost, Lapierre, Salsa, Knog, Cratoni 2016
Přesné označení nových modelů GHOST hledejte na vzpěrách zadní stavby

Novinky Ghost, Lapierre, Salsa, Knog, Cratoni 2016
Stačí vyměnit tlumič a otočit vzpěru spojující sedlovou a dolní trubku a rázem máte ze 130 mm 160 mm a zcela jiný charakter.

LAPIERRE 2016

Na nová kola francouzské značky Lapierre se u nás zatím nedostalo, to si snad ale brzy vynahradíme praktickým testem některé z novinek. V sekci MTB, přesněji u plně odpružených strojů, se toho přitom změnilo víc než dost. Na první pohled možná jen lehce, při bližším ohledání zcela odlišné jsou oproti kolekci 2015 modely Zesty a Spicy, tedy naše dva nejoblíbenější trailové, all mountain a enduro stroje.

Lapierre Spicy a Zesty 2016

Tyto dvě řady jsou de facto sesterskými modely, proto zkusme jejich popis shrnout do jednoho bloku. Zásadní meziroční inovací je podoba jejich rámu, či přesněji uložení zadního odpružení. Zapátráte-li v paměti, vybavíte si u Zesty i Spicy ne úplně pohledný nástavec spojující horní rameno a pístnici tlumiče. Tomu konečně odzvonilo a Zesty i Spicy mají opět výrazně čistší vzhled, kdy je tlumič přímo uchycen do kolmo na sedlové trubce zavěšeného ramena.

Novinky Ghost, Lapierre, Salsa, Knog, Cratoni 2016
Snad se jí nebude říkat „zvoník od Matky Boží“! Nová Spicy má, pravda, impozantní hrb, jinak se ale jedná o lákavě vypadající enduro, na které se hodně těším!

Úchyt tlumiče byl přitom v obou případech posunut o něco výš, aby se do spodní části rámu vešel košík na lahev. A pak že to nepůjde bez toho ošklivého nástavce! Faktická proměna se přitom odehrála hlavně u Zesty, kde se tlumič přestěhoval úplně nahoru a je nyní opřen o horní trubku, nikoliv o dolní, jak tomu bylo dlouhá léta a jak to zůstalo u Spicy.

Peprná Spicy paprička pak zase vyfasovala zvláštní hrb v přední části rámu, který se dle mnoha komentářů na prezentaci jedněm líbí, nebo je alespoň neuráží, druzí jsou z něj ale poněkud zděšení. Dle mého jde hlavně o vkus a trochu i o konkrétní barevné provedení, jelikož na tmavých rámech onen hrb až tolik nevynikne jako na svítivě žluté Spicy 327.

Novinky Ghost, Lapierre, Salsa, Knog, Cratoni 2016
Konečně zase jednoduše! Tlumič je opět spojen na přímo s horním ramenem a celý systém OST+ tak působí výrazně čistším dojmem.

Kdo kolik měří?

Nejen poloha tlumiče a čepů se meziročně měnily, ony se měnily také velikosti, určení, či průměry. V první řadě vězte, že Zesty ani Spicy již nehodlají koketovat s velkými koly, nýbrž si vystačí se středním průměrem 27,5“. Což už dnes není žádné překvapení! Každopádně Spicy jako poctivé enduro pevně zakotvilo na hodnotách zdvihu 160/165 mm (P/Z), zato Zesty nabídne dvě různé platformy.

Zesty AM chodí 150 na 150 mm, není ale zmenšeninou Spicy. Je to spíše výkonný, posílený trailbike, než odlehčené hard core enduro, tedy Spicy. Jinak řečeno Zesty AM je tam, kde jsem si tuto modelovou řadu vždy představoval. Lehké, výkonné kolo, které vás doveze kam jen budete chtít, přitom stačí zasunout sedlo a užívat si pořádné bikové eldorádo. Komu by snad bylo 150 mm příliš, ten může sáhnout po verzi Zesty XM, což je lehký, šikovný trailový všeuměl se 130 mm vepředu a 120 mm vzadu. Na maratony, na výlety a delší sportovní objevitelské jízdy ideál.

Novinky Ghost, Lapierre, Salsa, Knog, Cratoni 2016
Další prvek co mi chvíli chyběl bylo toto aerodynamické křidýlko, přesněji chránič přehazovačky, který mě před pár lety v Krušných horách zachránil! Tedy zachránil přehazovačku!

Země, vesmír, nebo počítač?

Abychom naše představení modelů Zesty a Spicy nějak rozumně zakončili, doplňme, že obě modelové rodiny, přesněji všechny tři samostatné řady, se budou dodávat jak s hliníkovým rámem, tak i na karbonu, kdy třeba jemné křivky modelů Zesty vypadají v kompozitním provedení obzvláště vypečeně. U všech třech řad se také počítá s možností nasazení systému inteligentního řízení zadního odpružení E:i Shock, kdy je toto řešení u vrcholných modelů přítomno zcela automaticky. Automaticky pak může též kontrolovat vaše odpružení, případně si snadno přepnete jeden ze tří nabízených manuálních módů.

Novinky Ghost, Lapierre, Salsa, Knog, Cratoni 2016

Spicy 327-6440
Lapierre Spicy 327 (2016)

Zesty AM 327-6430
Lapierre Zesty AM 327 (2016)

Zesty XM 827 e-i 3-4-6425
Lapierre Zesty XM 827 E:i (2016)

Lapierre Zesty 2016

Lapierre OverVolt – na plný plyn
E-bike, elektrokolo, nebo také kolo s elektrickým asistentem, Lapierre OverVolt, jsme již letos podrobili redakčnímu testu a rozhodně jsme se s ním nenudili. Ona jen výprava do známých a méně známých končin se snahou vybít baterii byla poměrně dobrodružná. Hlavně návrat po vlastní ose, když mi o pár minut ujel vlak…

To sem ale tak úplně nepatří. Mnohem zajímavější je fakt, že se nový OverVolt poměrně výrazně proměnil. Původní jednočep nahradil sofistikovaný systém OST+ (Zesty a Spicy), přičemž právě Spicy bylo výraznou inspirací pro novou podobu modelu OverVolt. Ostatně při pohledu na tato kola se zdá celkem zřejmé, jak přišlo Spicy k onomu hrbu.

Každopádně řada OverVolt bude v příštím roce poměrně pestrá. Už jen fakt, že plně odpružených OverVoltů bude celkem šest a pevný bude jen jeden, o ledasčem vypovídá. Zajímavé je, že se v této řadě na pozici pohonu střídá Bosch Performance CX a Yamaha NPU X943. Aby toho nebylo málo, tak vedle základu OverVolt FS 400 – 900 se zdvihy 150/140 mm (P/Z) bude k dispozici i model OverVolt SX 800, který oblékne vidlici Fox 36 a s její pomocí nabídne zdvihy 170 mm nad oběma koly. Takovou mašinu bych si rád vzal na Gardu nebo někam do Alp!

Overvolt FS 900 (Bosch) 3-4-6015
Lapierre OverVolt FS 900 Bosch (2016)

Overvolt SX 800 (Yamaha)-6014
Lapierre OverVolt SX 800 Yamaha (2016)

CRATONI 2016

Mezi helmami Cratoni se najde pár novinek, které potvrzují současné trendy. V první řadě se rozšířila rodina all-mountain modelů, jež byla inspirována loňskou (letošní) novinkou Cratoni AllTrack. Nejzajímavější je asi model AllSet, což je dostupnější varianta AllTracku, která ale nevypadá rozhodně lacině. I pod její štítek se vejdou velké brýle, má stylově protaženou týlní část a na horní straně speciálně navrženou plošku pro snadné upevnění akční kamery.

Model AllRide je úplným základem rodiny AllTrack přileb vhodným pro začínající jezdce. To samé lze říci o modelu C-Maniac, který není zcela nový, je ale trochu vylepšený a hlavně dostupný ve více velikostech. Cratoni C-Maniac není helmou pro profi enduristy, je to přilba pro začínající jezdce, kteří chtějí nebo kvůli pravidlům potřebují celoobličejovou helmu, tzv. integrálku. Tedy lehkou integrálku se sundavací bradou.

_BEN3956-1
Cratoni AllRide (2016)

_BEN4120-1
Cratoni C-Maniac (2016)

_BEN4192-1
Cratoni AllSet (2016)

AllSet_lime-white-blue
Cratoni AllSet (2016)

Knog

Světýlka a stylové doplňky Knog nejspíš znáte, jelikož se jedná o hodně výraznou značku, která na našem trhu působí již několik let. Nyní pouze její distribuce přechází pod křídla společnosti Schindler, díky čemuž se i nám otevírá mnohem snazší cesta k tomu si pár produktů od Knogu vyzkoušet. Všechno to začalo drobnými silikonovými blikačkami, k nimž postupem času přibylo mnoho dalších světel a světélek, zámků, či nářadí.

Zajímavé jsou z aktuální nabídky například světla POP, která jsou nabízena v celé řadě barev, či spíše svérázných designů. Mě osobně dost lákají velká světla řady Blinder ARC a Blinder Road, kdy bych rád vyzkoušel zejména kombinaci jednoho světla na řídítkách a jednoho na helmě. Hmmm!

Novinky Ghost, Lapierre, Salsa, Knog, Cratoni 2016
Stylová světýlka Knog POP

Salsa & Surly

Salsa a Surly jsou dvě poměrně významné americké značky, které sice nejsou na našem trhu úplnými nováčky, takto silného distributora ale zatím za sebou neměly. Surly se zaměřuje více na konzervativní cyklistické cestovatele, pro něž nabízí celou řadu praktických ocelových kol ať na malých, velkých, tlustých nebo hubených kolech, ale samozřejmě také fatbikové ráfky, či celá kola a řadu plášťů alternativních průměrů (27,5+, 29+, 26+), či vlastní obut pro fatbiky.

Novinky Ghost, Lapierre, Salsa, Knog, Cratoni 2016
Závodní Fatbike Salsa Beargrease

Salsa je proti tomu mnohem progresivnější, jelikož nabízí celou řadu dosti unikátních biků. Kupříkladu karbonový závodní fatbike Beargrease, nebo jeden z vůbec prvních celoodpružených strojů na tlustých kolech, model Bucksaw. Mezi těmito raritami působí jako vánek normálnosti sportovně trailový hardtail s ocelovým rámem El Mariachi a na zcela opačném konci spektra zase stojí cestovatelská silnice Fargo.

Salsa ale umí i v jádru „normální kola“, jako jsou sportovní a trailové fully Spearfish nebo Horsethief. Společným technickým jmenovatelem všech současných fullů Salsa je licenční zadní zavěšení Split Pivot, tedy dílo, za který stojí Dave Weagle, tvůrce známého řešení DW-link (Ibis, Pivot, Turner). Salsa je tak první značkou na Split Pivotu, která se k nám oficiálně dováží. Kanadské DeVinci zatím českého zástupce nemá.

Novinky Ghost, Lapierre, Salsa, Knog, Cratoni 2016
Salsa El Mariachi

Novinky Ghost, Lapierre, Salsa, Knog, Cratoni 2016
Salsa Bucksaw – premiant mezi celoodpruženými fatbiky. Jako že jich moc není!

Novinky Ghost, Lapierre, Salsa, Knog, Cratoni 2016
Systém Split Pivot adaptovaný pro fatbike. Klíčovým prvkem je čep integrovaný do osy zadního náboje = Split Pivot.

Test centrum Ghost – NMNM

Tolik z prezentace společnosti Schindler v Novém Městě na Moravě, kde se vedle jiného nachází i testovací centrum Ghost a Superior. V rámci naší návštěvy jsme stihli i chvíli pojezdit. Bohužel dříve, než jsme se naobědvali a převlékli, se po testovacích kolech slušně zaprášilo a na nás tak nezbyly nejžhavější novinky. Já osobně jsem usedl za řídítka Lapierre Pro Race 329, což je 29“ bratr letos testovaného Lapierre Prorace 627, který mě na spíše sportovně zaměřených trailech v Novém Městě dost bavil. Chtělo to místy shodit sedlo dolů, zvyknout si na velká kola a pak to létalo jedna báseň.

Nebojte se ale, že byste o postřehy z jízdních dojmů na nových kolech Ghost a Lapierre měli přijít. Jednoho Ghostíka už mám slíbeného, další stroje se na nás již pomalu chystají a brzy se snad objeví v klasických redakčních testech. No a pokud bude tuhá zima, jak rosničky slibují, tak na sněhu zkusíme prověřit i nějaký ten Fatbike Salsa! 😀

Novinky Ghost, Lapierre, Salsa, Knog, Cratoni 2016 Novinky Ghost, Lapierre, Salsa, Knog, Cratoni 2016

Foto: Štěpán Hájíček / Lapierre / Cratoni
[See image gallery at www.bikeandride.cz]

 

AUTHOR (AG Lab) Patriot AM – 27,5+ nebo 29“

$
0
0

AUTHOR Patriot AM 27,5+ (2016) | Author Versus 2017Dnes to není rozhodně poprvé, ale ani naposled, co se na našem webu objevuje novinka pro příští rok Author Patriot AM. První český plus bike, či lépe řečeno první české plně odpružené plusko. Jak toto kolo vypadá v reálu, proč vůbec vzniklo a kam tato kategorie směřuje jsme se jeli zeptat Járy Spěšného, alias Spacemana, do skladů Authoru.

Tuhle tlustou parádičku, myslím Author Patriot AM, jsem poprvé viděl letos zjara na prezentaci kolekce Author 2016. V té době jsem již tušil, že se z pluskových kol nejspíš stane jeden z hitů letošního Eurobiku, proto jsem byl mile překvapen, že plnohodnotné plusko postavila i domácí značka. Navíc jej světu ukázala takto brzo, tedy v době, kdy ostatní nad tímto tématem teprve spekulovali.

Kam míří 27,5+ full suspension?

Těžko říct! Je to možná trochu hloupé tohle přiznat, ale nevím to já, neví to s určitostí Spaceman a nejspíš to pořádně neví vlastně nikdo z branže. Všichni to ale musí mít! Ono to ale není tak jednoduché. Docela dobře to vystihl Mike Wirth v jednom úvodníku v Mountain Bike Action.

quotation-BnR„Jeden čas jsme se zbláznili do velkých kol a všichni museli mít devětadvacítky všech rozličných kategorií. Pak ale přišel kompromisní rozměr 27,5, načež jsme zjistili, že až tak velká kola vlastně většinou nepotřebujeme. Podobně to vnímám s ‚tlustými koly‘. Minulý rok na veletrzích byl ve znamení fatbiků, pak jsme si ale uvědomili, že je to už moc a proto nyní děláme krok zpět ke kategorii 27,5+ či chcete-li 650b+.“

Kluk má asi pravdu, jelikož plusková kola jsou jakousi odlehčenou kompromisní verzí fatbiků, nebo když to vezmeme z úplně jiného konce, jedná se vlastně o menší renesanci velkých 29“ kol. Není totiž žádným tajemstvím, že parametr 27,5+ dosahuje na obvodu hodnoty cca 28,6“, což se těsně blíží devětadvacítce.

AUTHOR Patriot AM 27,5+ (2016) | Author Versus 2017Tlustý Maxxis a hubený Maxxis. Vlevo Maxxis Ikon 29×2,2″, vpravo Maxxis Chronicle 27,5×3,0″ na ráfcích s vnější šířkou 38 mm.

Spaceman v tom má jasno!

Touto hromadou teorie jsem si nahrál na další pokračování svého textu. Z vícero rozhovorů s Járou Spěšným na téma 27,5+ totiž vyšlo jasně najevo, že nový Patriot AM je vlastně jinak postavenou a lehce modifikovanou verzí sportovní devětadvacítky na základech klasického Patriota. Velká kola totiž byla, alespoň na rýsovacím prkně, ve hře již docela dlouho. Avšak až příchod pluskového rozměru dal tomuto tématu celkový smysl a směr.

Proto vlastně vznikl Patriot AM, jako variace na téma Patriot a velká kola. Proto také vznikl tak rychle, jelikož základní výkresy již byly hotové. V zásadě stačilo sehnat širokou vidlici, což vzhledem k vazbám na RST nebyl problém, rozšířit zadní stavbu, vybrat a vyrobit vhodné ráfky, respektive vlastní kola Author, nazout vhodné pláště a bylo hotovo.

AUTHOR Patriot AM 27,5+ (2016) | Author Versus 2017Vlevo „originální setup“ Author Patriot AM 1.0 (2016), vpravo „experimentální“ dvojče na „hubených kolech.“

Nikdo přitom neříká a nečeká, že se z Patriotu AM stane ze dne na den prodejní trhák, či kolo masového užití. Je to ale určitá cesta, která dává tvůrcům z Authoru AG Lab smysl. Krásně to demonstruje již na Eurobiku promovaná dvojice Patriotů AM, kdy je jeden standardně osazen pluskovými koly, druhý stojí na sportovních devětadvacítkách.

quotation-BnR„Tak nějak si představuju, že by lidé toto kolo využívali. Koupí si náš základ, seženou si druhý set kol, nebo je jen přendají ze své pevné sportovní dvacetdevítky a rázem mají dva stroje v jednom (za předpokladu, že mají náboje se standardem BOOST). Dva stroje, na kterých lze jezdit takřka celý rok. Svižnou devětadvacítku s dostatečným zdvihem pro jarní najíždění kilometrů a celkově sportovní vyžití, 27,5+ tank pro technické traily, na zimu na sníh, nebo prostě pro drsnější trailové vyžití. Pevné plusko je také hodně zajímavé, s plně odpruženým ale člověk skoro nechápe, co vše se dá sjet a vyjet,“ shrnul v kostce Jará Spěšný (Spaceman).

Tímto v zásadě odpovídáme i na jednu z otázek na našem Facebooku. Ne! Patriot AM se – minimálně v modelovém roce 2016 – nebude nabízet na devětadvacítkách, ale pouze na kolech 27,5+. Zmíněný vzorek na hubených velkých kolech je čistě demonstrativní záležitostí, aby bylo vidět, co vše toto kolo dokáže. Tyto dva identické Patrioty s rozlišnými koly máme přitom slíbeny na test a přímé porovnání. Já bych před tím oči nezavíral, dejme polotlusťochům šanci.

AUTHOR Patriot AM 27,5+ (2016) | Author Versus 2017 Maxxis Ikon 29×2,2″ ve vidlici RST Rogue Plus, vpravo Maxxis Chronicle 27,5×3,0″ na ráfcích s vnější šířkou 38 mm.

AUTHOR Patriot AM 27,5+ (2016) | Author Versus 2017Maxxis Chronicle 27,5×3,0″ na ráfcích s vnější šířkou 38 mm ve vidlici RST Rougue Plus

Author (AG Lab) Versus

Druhou zajímavou hračkou, kterou jsem si mohl v Loděnici prakticky osahat a kousek se na ní i svézt, byl Author Versus 27,5+. Není to kolo určené pro okamžitou produkci, ale projekt pro modelový rok 2017. Lidé z Authoru si na něm chtěli vyzkoušet různé technologie a postupy, větší míru zapojení hydroformingu, sideswing přesmykač, vedení lanek a hadic vnitřkem rámu atd. Author Versus je přitom kolem, které má možná větší uživatelský a prodejní potenciál než samotný Patriot AM.

„Vidím ho jako ideální stroj pro lidi, kteří nemají až tak dobrou techniku, nebo také pro lidi, kteří nechtějí nebo si nemůžou dovolit plně odpružené kolo. Velké pneumatiky s velkou styčnou plochou totiž na jedné straně hodně pomáhají se stabilitou jak na rovných cestách, tak hlavně v terénu, veliký objem plášťů zase zajistí více komfortu než kolik může nabídnout klasický hardtail. Versus na plus kolech by tak mohl být s vyšší vidlicí, s teleskopickou sedlovkou a odpovídající geometrií skutečným všeumělem, jedním kolem naprosto na vše,“ rozvedl Jára Spěšný.

AUTHOR Patriot AM 27,5+ (2016) | Author Versus 2017Author Versus 27,5+ (projekt pro modelový rok 2017)

Já za sebe doplním snad jen tolik, že jsem na obou kolech krátce seděl (Patriot AM a Author Versus), projel se s nimi kousek po asfaltu a po štěrku a neměl jsem z nich vůbec špatný dojem. Patriot AM na mě působil hodně přívětivě a trailově, Versus je také hodně zajímavý, ještě se ale bude měnit jeho geometrie, na což si rád počkám. A když mi pak Jára ze skladu vytáhl pro ilustraci dětské fatbiky King Kong 20“ a 24“, které nejsou postavené s přehnaně tlustými koly, jak lze vidět u některých konkurenčních značek, začalo mi to celé dávat mnohem větší smysl.

Už se těším, až si budu moct v jeden den vyzkoušet Patriot AM na hubených i tlustých kolech, až si projedu své notoricky známé sekce a budu tak moci porovnat oba koncepty ve stejném prostředí. Jen se trochu bojím, že plusku propadnu rychleji, než bych si byl ochoten předem připustit. Nepředbíhejme ale událostem…

Foto: Štěpán Hájíček

[See image gallery at www.bikeandride.cz]

 

Prezentace Aspire – produkty 2016

$
0
0

ASPIRE 2016 - reportazJasně, na jedné prezentační akci Aspire jsem už letos jednou byl, konkrétně v červenci tohoto roku v NMnM. Z této akce jsem přivezl kompletní představení novinek GT a Cannondale 2016 a samostatně Cannondale Habit. Přesto jsem si nemohl nechat ujít další ucelenou prezentační akci, kde byly k vidění také produkty značek Mongoose, Schwinn, nová značka Diavelo, Uvex, Maxxis, Osprey a Fabric.

Poslední zmíněnou již vlastně také netřeba představovat, jelikož jsme si ji představili již v samostatném článku – Fabric. Zbytek novinek, které zde byly k vidění, si tedy projděme hlavně obrazově s kratším textovým komentářem.

ASPIRE 2016 - reportaz ASPIRE 2016 - reportaz Značka Mongoose letos zaznamenala poměrně velký úspěch fatbiků Argus, proto si na příští rok připravila hned tři varianty těchto „tlouštíků“. Vrcholný model je vybavený odpruženou vidlicí RockShox Bluto a těmito luxusně vyhlížejícími zlatými ráfky!

ASPIRE 2016 - reportaz Prostřední Mongoose Argus Comp (32 999 Kč) stojí na stejném rámu, je podobně osazen, jen vpředu najdeme tuto zesílenou pevnou vidlici, která je záměrně vysoká, aby ji bylo možné nahradit za odpruženou, čemuž je uzpůsobena i geometrie.

ASPIRE 2016 - reportazZákladní Argus Sport se cenou dostává ještě níž než letošní varianta, jelikož útočí částkou 21 999 Kč. Až na pár změn v osazení jde v zásadě o stejné kolo, jaké jsme zkraje roku testovali: Mongoose Argus – test

ASPIRE 2016 - reportaz Schwinn sice dělá stále ještě horská kola, avšak k nám se pro nezájem dováží pouze tyto stylové cruisery a jiné podobné městské stroje.

ASPIRE 2016 - reportaz ASPIRE 2016 - reportazDiavelo je zbrusu nová značka v sestavě brněnského Aspire. Jedná se o výrobce, který se soustředí hlavně na městská a cestovní kola s elektrickým asistentem. Diavelo je, vedle jiného, držitelem ocenění Eurobike Awards 2015 za tento odjímatelný, magnetem uchycený displej, či přesněji řídící jednotku a komunikační rozhraní v jednom.

ASPIRE 2016 - reportaz ASPIRE 2016 - reportazA ještě jednou Mongoose a pro tuto značku typická sféra BMX a jiných „skákacích“ kol.

ASPIRE 2016 - reportaz ASPIRE 2016 - reportaz Cannondale v roce 2016 hodně sází, co se barev týká, na dnes vysoce moderní „šedou základovku“. Na to jak jsem byl „zhnusen“ z šedivých Foxek na Eurobiku, musím uznat, že krémově bílá (není až tak šedá) strojům jako je Jekyll (nahoře) či Trail 27,5 (dole) sluší.

ASPIRE 2016 - reportazStarý známý v nových barvách, to je Cannondale Trigger 27,5.

ASPIRE 2016 - reportaz ASPIRE 2016 - reportaz Novou MTB platformu Cannondale Habit jsme si již důkladně představili dříve. Škoda, že se do ČR zatím nedostal pluskový Bad Habit nebo plus hardtail Beast of the East! Jinak co mi se hodně líbí je Direct Mount převodník typu Spider na klikách Cannondale Si.

ASPIRE 2016 - reportazCannondale Habit je kolem pro skutečně širokou obec bikerskou. Top model Hi-Mod Black koupíte za 309 999 Kč! Základní verzi Habit 6 (na obr.) za solidních 51 999 Kč.

ASPIRE 2016 - reportaz ASPIRE 2016 - reportaz Loni představená řada „poněkud jiných“ XC pevných závoďáků Cannondale F-Si se s výhledem na rok 2016 výrazně rozrůstá. Základem jsou vrcholné modely na karbonovém Hi-Mod rámu, pod nimiž nově najdete dostupnější Standard Modulus uhlíky a celé to končí u F-Si Alloy na hliníku, které začíná na ceně 46 999 Kč. (test Cannondale F-Si)

ASPIRE 2016 - reportazTohle je jen taková perlička, abych do vás pořád netlačil Cannondale Slate. Cyklokros a Gravel road stroje mě prostě baví!

ASPIRE 2016 - reportaz ASPIRE 2016 - reportaz ASPIRE 2016 - reportaz ASPIRE 2016 - reportazU GT se pro rok 2016 řešily hlavně barvy. Nový je GT Verb, dostupný trail bike na 120 mm s Independent Drivetrain zavěšením – viz novinky GT 2016. Jinak tady máme z vrchu GT Helion Carbon, GT Sensor Carbon a GT Sensor Alloy.

ASPIRE 2016 - reportaz ASPIRE 2016 - reportazGT Fury je na svůj věk už slušná legenda a to hlavně díky vykutálené rodince Athertonů! Naposled se konkrétně Dan blýskl uspořádáním Red Bull Hardline (viz. Pondělní videonálož). Tady jsem si vyfotil Fury, které se mi líbilo svým vzhledem a také tím, že ho nemusíte brát do lesa, aby bylo zacákané od bahna 😀

ASPIRE 2016 - reportaz ASPIRE 2016 - reportaz GT průběžně inovuje všechny své řady a nezapomíná ani na vděčnou klasiku GT Avalanche, což jsou hodnotná a pohledná MTB kola v provedení pánském i dámském…

ASPIRE 2016 - reportazGT Zaskar je sám o sobě legendou, která letos slaví 25 let své existence, a proto dostal nové karbonové rámy (viz. Fotogalerie Eurobike). Zde je pro změnu hliník, který si drží stále svůj styl!

ASPIRE 2016 - reportaz ASPIRE 2016 - reportaz ASPIRE 2016 - reportaz ASPIRE 2016 - reportazFinale je novou enduro helmou Uvexu, která by měla doplnit aktuální model Quatro a Quatro Pro, které vozím již nějaký čas na hlavě. Hodně jsem ale zvědavý na Uvex Jakkyl, velká enduro helma s odnímatelnou bradou, které dělá reklamu Michal Prokop.

10872952_672700179526700_5998089869702907502_o

ASPIRE 2016 - reportaz ASPIRE 2016 - reportaz ASPIRE 2016 - reportazRevoluční novinkou UVEXu jsou brýle s označením Variotronic. Jde o řešení, kdy se nepoužívá fotochromatická vrstva (samozatmavovací brýle – Variomatic), ale elektronická tvořená tekutými krystaly (LCD). Tyto brýle fungují ve třech režimech – tmavé, čiré a Auto, kdy u posledního světlocitlivý čip řeší, zda se mají brýle zatmavit, nebo naopak vyjasnit. Více napoví následující video:

ASPIRE 2016 - reportaz Další z novinek UVEXu jsou speciální panoramatická skla, která by vám měla zajistit maximální šířku výhledu (periferní vidění) bez optického zkreslení výrazně vypouklých skel. Jedny máme slíbené na test!

ASPIRE 2016 - reportaz ASPIRE 2016 - reportazMoc pěkné jsou ale i civilní brýle UVEX.

ASPIRE 2016 - reportaz ASPIRE 2016 - reportaz Několik tváří Maxxis Minion. Není to jen DH guma, ale Minion si můžete nově nazout i na svůj fatbike.

ASPIRE 2016 - reportaz Nebo si naopak pořídit nový Maxxis Minion Semislick a drtit enduro!

ASPIRE 2016 - reportaz

Také můj oblíbený univerzál Maxxis CrossMark se dočkal inovace – v podobě vzorku CrossMark II.

ASPIRE 2016 - reportazA toto je zase Maxxis Tomahawk, již od pohledu zajímavá agresivní guma pro trail riding.

ASPIRE 2016 - reportazSpíše jen taková legrace – monstrózní fatbiková duše…

ASPIRE 2016 - reportaz ASPIRE 2016 - reportazZnačku Fabric a její produkty jsme si představili již dříve, proto nyní jen rychlá obrazová připomínka 😉

ASPIRE 2016 - reportaz ASPIRE 2016 - reportazU Osprey na rok 2016 žádná revoluce. V zásadě jen nové barvy, tu a tam pár drobných vylepšení. Co měnit, když to funguje jak dokazuje třeba námi aktuálně používaný model Osprey Zealot, který prostě miluju!

A to už je pro dnešek konec. Brzy se snad dostane na testy vícero z výše prezentovaných kol a produktů 😉

 

Eurobike 2015 #5 – fotogalerie, den 2 (part 1)

$
0
0

Eurobike 2015 - fotogalerieVím moc dobře, že už je to měsíc, co jsme byli na veletrhu Eurobike, avšak na disku mám stále poměrně velkou hromadu zatím nepublikovaných fotek, kterým je tam smutno. Tak jsem je probral, zmenšil, upravil a nyní vám je předkládám ke zhlédnutí…

Foto: Štěpán Hájíček

Eurobike 2015 - fotogalerie Eurobike 2015 - fotogalerie Eurobike 2015 - fotogalerie Eurobike 2015 - fotogalerieHlavními novinkami na stánku Rocky Mountain byly modely Thunderbolt, respektive hliníková verze nově se systémem RIDE-9, RM Sherpa (vůbec první produkční 27,5+ full) a sjezďák RM Maiden, který pojme kola průměru 26″ i 27,5″.

Eurobike 2015 - fotogalerie Eurobike 2015 - fotogalerie Eurobike 2015 - fotogalerieRocky si rovněž připomínal pár důležitých výročí…

Eurobike 2015 - fotogalerieFatbike (plusbike) BMX cruiser? K vidění na stánku Fuji!

Eurobike 2015 - fotogalerie Eurobike 2015 - fotogalerieNorco Revolver – koukej rychle tasit!

Eurobike 2015 - fotogalerieZohýbané trubky od Polygonu!

Eurobike 2015 - fotogalerie Eurobike 2015 - fotogalerieYeti si stále jede tu svou… Sakra, na nějakém tom SB bych se rád svezl… Asi bych měl zavolat do Ultrasportu!

Eurobike 2015 - fotogalerieJeden z nemnoha lákavě vypadajících plus hartailů v enduro stylu. Slušný „všechnojed“ od Mondrakeru 😉

Eurobike 2015 - fotogalerieDeVinci Wilson a jeho specificky poskládaný Split Pivot jsou stále velkými unikáty!

Eurobike 2015 - fotogalerie Eurobike 2015 - fotogalerieKlasické enduro Spartan, nebo radši nový plus-trail-full-bike DeVinci?

Eurobike 2015 - fotogalerie Eurobike 2015 - fotogalerieJeden z mnoha nových teleskopů… Nalaďte si 9point8.ca Nevypadá to vůbec zle!

Eurobike 2015 - fotogalerieZapomenutý detail Turneru RFX 4.0. Mám k němu hromadu informací, ale nechám si je až bude příležitost k testu tohoto kola. Možná ještě letos na podzim 😀

Eurobike 2015 - fotogalerie Eurobike 2015 - fotogalerieChromag – to není plus bike, ale klasický pevný trailbike na oceli. A dole… barvičky!!! 😀

Eurobike 2015 - fotogalerie Eurobike 2015 - fotogalerieNěco pro enduro nadšence – Bluegrass, aneb tráva je modrá a Met, žádnej med!

Eurobike 2015 - fotogalerieMusíme myslet také na svoje děti! Těším se, až syn doroste k něčemu podobnému – Mondraker Factor 24.

Eurobike 2015 - fotogalerieJe to bike s beranama, nebo cyklokroska s tlustými koly? Tady se hranice stírají! (Open)

Eurobike 2015 - fotogalerieNový slopestyle full Canyon jako nástroj pro teamové ridery.

Eurobike 2015 - fotogalerie Eurobike 2015 - fotogalerieTeamový Canyon Exceed CF SLX

Eurobike 2015 - fotogalerie Eurobike 2015 - fotogalerieKolo Fabiena Barela – Canyon Strive CF

Eurobike 2015 - fotogalerie Eurobike 2015 - fotogalerie Eurobike 2015 - fotogalerieCanyon Exceed CF SLX – ultralehká verze!!!

Eurobike 2015 - fotogalerieDe facto chytré hodinky na Androidu s GPS navigací (a Stravou) integrované do představce. Nejen pro představce Canyon! Chytré, elegantní a praktické!

Eurobike 2015 - fotogalerieVěčně v záři reflektorů!

Eurobike 2015 - fotogalerieA tohle chce kdo???

Eurobike 2015 - fotogalerie Eurobike 2015 - fotogalerieHlavní jsou barvičky a dost místa pro chrániče. #CamelBak

Eurobike 2015 - fotogalerie Eurobike 2015 - fotogalerieRetro-moderna Marin HT 27,5+ a klasika Team Marin z roku 1990!

Eurobike 2015 - fotogalerie Eurobike 2015 - fotogalerie Eurobike 2015 - fotogalerie Eurobike 2015 - fotogalerie Eurobike 2015 - fotogalerieJako příznivce značky Manitou a majitel několika retro katalogů kol jsem u tohoto stroje málem zaklekl a začal se modlit. Nikdy by mě nenapadlo, že ho uvidím naživo!!! Marin Titanium FRS. Hmmmm!!! Slintám 😀

Eurobike 2015 - fotogalerie Eurobike 2015 - fotogalerieMarin ostatně zřejmě rád experimentuje s tlumiči. Nahoře miniatura Micro, dole BOSS Kirk.

Eurobike 2015 - fotogalerieGHOST 2016 – myslím, že už o těchto kolech víte skoro vše! Krom toho jak jezdí… Což snad brzy napravíme!

Eurobike 2015 - fotogalerie Ghost Path-Riot – 170/150 mm zdvihu (P/Z)

Eurobike 2015 - fotogalerie Eurobike 2015 - fotogalerieJe to jen prototyp (Ghost ROAMR), nebo spíš studie, i tak se ale pokusím od lidí z Ghostu vymámit tuhle hračku na alespoň krátké svezení. Hrozně by mě zajímala převodovka Pinion v praxi!

Eurobike 2015 - fotogalerie Eurobike 2015 - fotogalerie Eurobike 2015 - fotogalerieVšechno už známe – Ghost SLAMR, SLAMR X a FRAMR. Snad jen krom Disconnect úchytu zadního třmene – Inspired by Riot.

Eurobike 2015 - fotogalerie Eurobike 2015 - fotogalerieNový Lapierre Xelius má zajímavě řešené vzpěry… Proč? Kvůli komfortu přeci, samozřejmě bez vlivu na tuhost!

Eurobike 2015 - fotogalerieJeště více elektriky – Lapierre OverVolt 2016.

Eurobike 2015 - fotogalerie Eurobike 2015 - fotogalerie Eurobike 2015 - fotogalerie Eurobike 2015 - fotogalerieKlíčové novinky Lapierre 2016 Zesty a Spicy jsme si také již představili…

Eurobike 2015 - fotogalerieElegantní a praktické je vylepšené ovládání E:I Shocku s barevným návodem, ať se ví, co to právě dělá 😉

Eurobike 2015 - fotogalerie Eurobike 2015 - fotogalerieVnitřní řešení tlumičů Fox X2 je rozhodně zajímavé, proč ale, pro rány boží, museli následovat Cane Creek a dávat tam tolik kroutítek! Sám o sobě rád říkám: „Znal jsem jednoho chlápka, byl to ladič pian. No spíš ladič, než pijan!“ Ale tohle je i na mě moc! Kdo si tohle dokáže nastavit bez podrobné tabulky aniž by to celé nerozladil totálně na šrot?!

Eurobike 2015 - fotogalerie Eurobike 2015 - fotogaleriePružinu Fox SLS jsem měl v ruce a je to vážně něco mimořádného. Kam se hrabe titan!

Eurobike 2015 - fotogalerieJak jsem už několikrát zmiňoval ty šedé Foxky. Tahle ještě vypadá dobře. Šedá, spíše matná základovka je ale peklo!

Eurobike 2015 - fotogalerie Eurobike 2015 - fotogalerie Eurobike 2015 - fotogalerie Eurobike 2015 - fotogalerieEurobike 2015 - fotogalerieNovinky od Authoru pro rok 2016 jsme si také již představili, stejně jako možnosti stroje Patriot AM a Author Versus – koncept 2017.

Eurobike 2015 - fotogalerieKdo najde tlumič??? Jeden z vítězů Eurobike Awards 2015.

Eurobike 2015 - fotogalerieFully od Cube se mi líbily, dokud dělali dlouhé rovné horní rameno. Jak ho letos zalomili, tak už to není ono :(

Eurobike 2015 - fotogalerieTeleskopická sedlovka pro všechny a pro všechno… To je KindShock a jeho nové modely. Jen proč je to všechno, sakra, černé!

Eurobike 2015 - fotogalerieAuthor Patriot Evo Team 2016 hezky v černé matné se stříbrnými doplňky… Stříbrné fandím 😀

Eurobike 2015 - fotogalerie Eurobike 2015 - fotogalerieSanta Cruz je prostě legenda. Ta jejich cyklokroska je ale moc pěkná!

Eurobike 2015 - fotogalerie Eurobike 2015 - fotogaleriePivot Mach 6 nyní i na hliníku! Rozumný tah! Ani to uchycení DW-Linku nevypadá přehnaně složitě, jak to u hliníkových rámů bývá, viz třeba Turner Burner 275 – test

Eurobike 2015 - fotogalerie Eurobike 2015 - fotogaleriePivot Mach 429 Trail Carbon. To bude asi hodně šikovné kolo. Už klasický Mach 429 Carbon mě hodně bavil. Aneb, „chceš-li růst, dej tam Boost!Eurobike 2015 - fotogalerieMáma by řekla: „Dnes už dělá prvky odpružení každý kdo má díru do …😀

Eurobike 2015 - fotogalerieNa tomhle bych asi nechtěl sedět :(

Tak koukám, že tam mám ještě cca 100 fotek, na které ale nemám už dnes čas a sílu. Musím zajet pro testovačky Specialized! Tak zítra dopoledne to společně doklepneme, než vypadnu konečně na kolo!
 

Lipovské stezky se otevírají 17. října 2015

$
0
0

Liptovske stezky - openingRychlebské stezky mají mladšího sourozence v Lipové-lázních – Lipovské stezky – které budou slavnostně otevřeny již tuto sobotu 17. října ve 13:00.

(tisková zpráva)
Lipovské stezky se skládají ze dvou částí. První se nachází na louce nad hotelem Helios, kudy vede celkem 4,7 kilometru trailů – dva modré a jeden černý společně s mírným stoupacím trailem, který je navržený tak, aby jej zvládly i děti.

Druhá část Stezek o celkové délce 3,5 kilometru je postavena v lese pod nedalekým vrcholem Toč, kudy vede jeden červený a jeden modrý trail a stoupák, ke kterému se snadno dostanete značeným transferem z louky nad hotelem.

Liptovske stezky - opening

 

Lipovské stezky tak nabízejí pestrou škálu trailů v obtížnosti od Vidnavského okruhu až po Superflow na perfektně upraveném hladkém štěrkovém povrchu a zpřístupňují tak trailové ježdění jak jej známe z Rychleb i rodičům s dětmi, kteří v Lipové-lázních najdou také odpovídající zázemí – parkování a ubytování přímo u trailů společně s wellness, bazénem, tenisovými kurty a dalšími možnostmi vyžití pro celou rodinu.

Přestože jsou Lipovské stezky celkově méně náročné, zůstávají věrné svému předobrazu v horách o 16 km dál na sever – rozpoznáte v nich rukopis Pavla Horníka, který je naprojektoval. Na stavbu pak dohlíželi a Lipovské stezky shapovali zkušení rideři a trailbuildeři Ondra Hoigr a Mira Kopecký – autor dirtů Zahrádka.

Liptovske stezky - opening

Rychlebské stezky jsou zároveň provozovatelem Lipovských stezek – postarají se o jejich údržbu a od příští sezóny v Lipové-lázních otevřou plnohodnotné trail centrum – můžeme se tak těšit na infocentrum s půjčovnou kol tak, jak je známe ze Základny.

Lipovské stezky byly zbudovány na základě projektů hotelu Helios a obce Lipová-lázně, podpořených evropským Regionálním operačním programem Střední Morava.

Informace o této lokalitě shromažďujeme pod záložkou MTBbikeparkCZ

Foto: Ondra Pěnička

[See image gallery at www.bikeandride.cz]

 

Akademie Sport-kids.cz (představení)

$
0
0

sport-kidsAbychom si na chvilku odpočinuli od novinek a jezdeckých masakrů, rád bych vám jménem redakce představil jednu cyklistickou akademii pro děti a mládež pojmenovanou sport-kids. Pojďme se společně podívat, co takovéto středisko vlastně nabízí.

Text: Dominik (KiBo) Živný | Foto: www.sport-kids.cz

V zásadě se jedná o sportovní kroužek pro malé děti, který nabízí školní pobyty (sportovní a ozdravné pobyty pro školy a školky z cele ČR), sportovní kroužky a tábory (lyže, snowboard, kolo, plavání, gymnastika, in-line, skateboard a další aktivity) případně i zájezdy (bezstarostná dovolená s programem pro děti).

Z tohoto všeho vyplývá jediná věc – zatímco se vaše děti budou učit lyžovat nebo jezdit na kole s novými kamarády, vy si budete moci nerušeně užívat v zimě lyže a v létě kolo nebo inline brusle. Areál, v němž se konají letní kurzy se nachází v blízkosti Vesce, tedy v místě, kde se konalo mistrovství světa v roce 2009. Díky tomu jsou zde k dispozici tratě různých náročností.

Ze všeho výše uvedeného vypíchněme jeden slogan: „Šťastné děti a odpočinutí rodiče.“ Na konci každého kurzu odjedou děti nejen s diplomem, medailí a drobným dárkem, ale hlavně s novými znalostmi a zkušenostmi týkajícími se dané sportovní disciplíny. vsestranny-sportovni-krouzek-04

Vybavení sportovní akademie
Vše důležité najdete rovněž na webu (www.sport-kids.cz)

Fun bike dráha a doprovodný sportovní program pro dětské dny, firemní akce aj.
Dráha pro děti od 3 let do 15 let, od odrážedel po horská kola
Kola, helmy, chrániče, koloběžky, dětský basketbalový koš, dětský luk, to vše přivezeme s sebou
Rychlá instalace během 1h, poradíme si s každým prostorem a povrchem (tráva, ani kostky pro nás nejsou problémem)
6 cyklo-překážek, které zabaví každé dítě v každém věku, mysleli jsme i na dospělé s celoodpruženým horským kolem
Unikátní zábavná a vzdělávací atrakce, která zvyšuje schopnost udržet rovnováhu a bezpečnost dětí na kole
Ukažte se veřejnosti jako firma, která myslí na bezpečnost a zdravý životní styl našich nejmenších

sport-kids-02

POCTA

Osobní talentová akademie, která má ve svých řadách zkušené trenéry. Více než 14 let jsou aktivně zapojeni na výchově mládeže.

POCTA – akademie spolupracující z výše zmiňovanou skupinou „sport kids“ snažící se o správnou interakci vašich dětí s okolím, a také o rozvoj jejich schopností jízdy na kole a dalších aktivit, při kterých se vaše děti rozhodně nudit nebudou.

Instruktoři

Bc. Veronika Šindelářová – instruktorka pohybových aktivit a trenérka, mimo jiné je čtyřnásobnou mistryní světa a pětinásobnou mistryní Evropy ve sportovním aerobiku

Martin Šaššák– trenér plavání, který je podle akademie ve své práci svědomitý a děti si ho chválí

Mgr. Libor Čepil – pohybový specialista, zajišťuje kontrolu během sportu

Vedoucí Radek Petrák

quotation-BnR„Snažíme se děti učit skrze cyklistiku žít ve společnosti, k čemuž patří úcta k druhým lidem. Nedopusťme přeci, aby to co se děje ve fotbale nebo v hokeji proniklo do dalších sportů. Trénovat mládež je velké umění. Máme skvělé trenéry. Proč by děti měly poslouchat učitele a trenéry, když doma slyší, že jsou všichni blbí? POCTA cycling academy se rozšiřuje tím směrem, kterým potřebuje. Trenéři, děti i rodiče jsou na jedné lodi.“

„Cyklistika nemusí byt drahým sportem. Akademie dává všem dětem dres do výbavy. Naši instruktoři nabízí možnost rady, co vše je potřeba k ideálnímu odstartováni kariéry. Díky našim partnerům máme možnost pomoct dětem ve starším věku jak s koly na dráhu tak i s koly silničními. Jde nám hlavně o zábavu, smysluplné využiti volného času, ne o body a umístění na závodech.“

Cíle akademie
Podpořit zdravé ambice rodičů
Bezpečnost dětí
Zajistit nejlepší trenéry
Talentovaným umožnit výstup mezi nejlepší

Pocta

 
Viewing all 765 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>