Quantcast
Channel: Představení | BikeAndRide.cz
Viewing all articles
Browse latest Browse all 768

Pivot Phoenix – DH speciál posedlý detailem | TECH NEWS

$
0
0

Závody ve sjezdu na horských kolech bývaly svého času hodně prestižní záležitostí, dnes už ale zase tak moc „netáhnou“. Přesto se vyplatí občas sledovat dění na DH scéně, jelikož na kolech, která se zde používají, se mohou konstruktéři často dost svobodně vyřádit, což dokonale odráží od základu překopaný DH speciál PIVOT Phoenix.

Podíváte-li se na kompletní přehlídku (zejména plně odpružených) kol PIVOT, zjistíte, že drtivá většina modelů prošla za poslední roky menší či větší evolucí a prakticky všechny se nyní drží jasně definovatelného základního konstrukčního principu. Ten odráží převážně rovné trubky, zadní odpružení DW-link a silueta s tlumičem umístěným kolmo, tedy podél sedlové trubky.

Je zde ale jeden „kandidát“, který se tomuto trendu delší čas bránil a „odmítal“ se přizpůsobit korporátní uniformitě. Oním rebelem je sjezdový speciál Pivot Phoenix, který jako skutečně poslední kousek využíval tlumič směřující přímo dopředu, nikoliv kolmo dolů. Toto vše se má nyní změnit, a to dost radikálním způsobem!

reklama

Phoenix znovu vstává z popela!

Na model Pivot Phoenix by mohli někteří možná i lehce zapomenout, alespoň pod tíhou informací a zájmu směřujícího ke strojům z trailového světa*, endura nebo eMTB. (*hrdinou letošního jara byl třeba nový Pivot Switchblade). Phoenix má ale pro značku Pivot svůj specifický význam, jelikož odkazuje na bájného tvora, jenž je symbolem znovuzrození, nesmrtelnosti a vznešenosti.

Snad i proto se stavbě a tvorbě nové generace Pivotu Phoenix věnovalo tolik pozornosti, díky čemuž na tomto kole najdeme tolik zajímavých nápadů a řešení, či jejich netradičních kombinací.

Neskutečně komplikované?! DW6 a Mid-High Pivot

Za konstrukční srdce nového modelu Pivot Phoenix lze považovat inovativně pojatý systém zadního odpružení nesoucí označení DW6, který je u tohoto biku kombinován s filozofií středně vysokého čepu, alias „Mid-High Pivot“. Toto značně specificky pojaté zadní zavěšení nabízí zdvih 210 mm a je navrženo tak, aby dokonale zamaskovalo drobné vibrace, zároveň srdnatě požralo i tvrdé dopady, velké nárazy a ostré překážky.

Za označením DW6 by si řada z nás měla (mohla) domyslet jméno vyhlášeného konstruktéra, kterým je Dave Weagle, s jehož systémem DW-link pracuje Pivot prakticky od počátku své existence. Nové řešení DW6 přitom není ničím jiným, než koncepcí DW-linku „na steroidech“, kde „šestka“ v označení odkazuje na přítomnost 6 čepů na rozdíl od klasických 4.

Vtip u Phoenixu použitého řešení DW6* spočívá v tom, že jsou zde na první pohled patrná dvě klasická menší ramena používaná i u klasického řešení DW-link, to ale není vše. K tomu spodnímu je totiž připojeno ještě jedno drobné vodící raménko, které ovlivňuje pohyb zadní osy i celkovou kinematiku.

Aby toho nebylo málo, je celé spodní vahadlo i s pomocným raménkem posunuto celkově výš, ne ale až vysloveně do oblak, proto Pivot hovoří o řešení Mid-High Pivot, nikoliv o dnes tolik oblíbeném „High-Pivotu“. Jestli ono to ale není trochu slovíčkaření, protože kdo definoval, kde končí „Mid“ a kde začíná „High“? Ale asi rozumíme, co tím chce Pivot říct, ne?

Podívejte se, jak vypadala příprava prototypů nového Phoenixu

Kde už jsem jen viděl DW6?

Jistě se najde pár bystrých hlaviček, které si vzpomenou, že se označení zadní stavby DW6 nachází i na jiných kolech, než je Pivot, konkrétně na strojích Atherton Bikes. To je samozřejmě pravda, ostatně Dave Weagle je nezávislý konstruktér a nabízí licence svých systémů vícero značkám.

Každopádně řešení DW6 u Athertonů a u Pivotu má společného snad jen tvůrce a potom ještě počet čepů. U kol Athertonů totiž najdeme jeden samostatný čep u zadní osy (de facto Horst Link), který ale u Pivotu Phoenix není! Zato je zde více čepů v blízkosti spodního ramene. Obecný princip bude asi hodně podobný, praktické ztvárnění se ale dost liší!

Rám Atherton A.200 se systémem DW6

Když jedna kladka a jeden řetěz nestačí!

Co Pivot Phoenix dále odlišuje od „šedivého davu“ i všech jeho sourozenců, je kombinace vzájemně provázaných konstrukcí „Dual-chain“ a „Dual-Idler“, jakožto specifického řešení problému „Mid-High-Pivot“. Samozřejmě, Pivot není rozhodně prvním, kdo na svém kole využívá dva řetězy, ostatně historie MTB a zejména DH podobných řešení nabídne víc než dost. Zároveň je ale jedním z prvních (alespoň myslím), kdo tak činí v moderní historii MTB. Minimálně mezi značkami se světovým renomé a světovými prodeji.

Základní myšlenka dvou řetězů a kladek je opět dost prostá. Přenést co nejefektivněji pohyb klik do „vyšší úrovně“, do roviny zvýšeného čepu zadní stavby, aby celek mohl těžit z koncepce „Mid-High-Pivotu“ a netrpěl jeho obecnými neduhy. Obvykle se tato otázka v posledních letech řeší pomocí delšího řetězu a pomocné kladky v úrovni hlavního čepu zadní stavby, jenže…

Pivot zřejmě nechtěl přistupovat na žádné kompromisy a polovičatá řešení, proto přišel s konstrukcí využívající dva řetězy a zdvojenou kladku v úrovni (virtuálního) hlavního čepu. Díky tomuto přístupu není nutné řešit potenciálně malé opásání převodníku řetězem, zároveň by mělo být vše pevné, jisté, spolehlivé a do značné míry bezúdržbové.

Primární řetěz (převodník-kladka) toho jistě vydrží mraky, sekundární (kladka, kazeta) se bude měnit v klasických intervalech. Ač to celé působí na první pohled snad až zbytečně složitě, mně to vlastně, v konečném důsledku, dává velký smysl. Minimálně takto na sjezďáku.

Tradičně široké pole nastavitelnosti

Největší konstrukční špeky a perly nového Pivotu Phoenix bychom měli probrané… „Co tam máte dál?“ Až na pár specifik a specialit vcelku zažité možnosti individualizace projevu kola a jeho uzpůsobení. Kupříkladu tradiční Flip-chip na horních vzpěrách, který mění celkové vyznění geometrie (např. úhel hlavy 62,5° / 62,93°).

U Pivotů vcelku novým prvkem je druhý Flip-chip na místě spodního oka tlumiče, který pro změnu mění míru progresivity zadní stavby ve dvou krocích. Jak výstižně glosuje hláška z promo materiálů:

Třetí nabízenou cestou pro individuální úpravu je možnost nastavení délky rámu (dosah / reach), a to pomocí otočného hlavového složení. Využita je přitom mohutná hlava (průměr 56 mm, standard ZS56/ZS56), která umožní použít i jiná hlavová složení než přímo originál od Pivotu. Každopádně díky této možnosti a díky výběru 4 velikostí (S1 – S4) lze ladit délku rámu (reach) v rozsahu od 430 mm po 525 mm.

reklama

Mullet setup pro maximální kontrolu

Mezi všemi revolučními a radikálními novinkami by mohla snadno zapadnout informace, že se nový Pivot Phoenix vydal nově cestou mulletu (MX, 29“/27,5“), zatímco jeho předchůdce preferoval obě velká kola. Tato volba ale nemusí být žádným velkým překvapením, jelikož mullety poslední roky docela intenzivně diktují ve světě DH.

Konstrukce pro extrémní podmínky

Zkoumat a popisovat zajímavé prvky a řešení na novém Pivotu Phoenix by se dalo ještě notnou chvíli, ale ať se zbytečně nezahltíme informacemi. Ostatně vše podstatné již snad zaznělo. Dodejme proto, že z hlediska výbavy bude součástí prémiové nabídky tlumič Fox Factory Float X2 a vidlice Fox Factory 40 GRIPX2. U modelů s nižší úrovní výbavy lze naopak narazit na jednotky RockShox Vivid a RockShox Boxxer.

Jak se vás jindy snažím navnadit na plánovaný test, zde to snad ani nemá smysl zmiňovat. Jednak bych si na takové kolo musel najít dostatečně odhodlaného „ochočeného závodníka“ (viz např. praktické představení Giant Glory s Radkem Kulhavým), jednak se těchto kol v Evropě v podobě určené pro „omlácení novináři“ nejspíš mnoho neobjeví.

Pivot Phoenix je tak v první řadě ukázkou toho, jak a jakým směrem přemýšlí vývojáři Pivot a co vše za konstrukční fantazie se jim hodní hlavou. Neříkám, že by se podobný systém, ať už DW6 nebo zdvojený řetěz, měly v dohledné době objevit třeba na enduro štice Firebird, ale…

Nebyl bych tak úplně zaskočen, pokud by se jistá část inspirace z Phoenixu přenesla právě do enduro třídy Pivot (třeba jako v případě kanadské značky Norco). To už jsme ale u fáze „věštění z křišťálové koule“, která se seriózní novinařinou nemá mnoho společného…

Text: Štěpán Hájíček / Foto: Pivot Cycles

The post Pivot Phoenix – DH speciál posedlý detailem | TECH NEWS first appeared on BikeAndRide.cz.

Viewing all articles
Browse latest Browse all 768

Trending Articles


Re: Prosím o určení autora - google nepomáhá


Nelze se přihlásit na Facebook přes PC


Prodám Flexi pass - 3 200


Markéta Reinischová: Chceme s Filipem Jankovičem dítě!


Od: Martina


Podzemlje - epizoda 62


Defender


Plynový kotel DAKON DS 22G - 2 500


Gymnastické řemínky na hrazdu zn. Reisport, vel. č. 2: 590


P: NooK Soundelirium THE 12.6


Qube SP26 ( XTA DP226 ) signal processor - 12 000


Narovnání,vylisování bankovek


Javorina Holubyho chata


Tinylab: Tlačítka


Levasan Maxx není gel na klouby, nýbrž hnus


RNS315 couvací kamera


Kde najdu GameInput Service ve win 10?


Redmi Note 11 Pro+ 5G (PISSARO)


MV3 Vermona, Klingenthal, NDR


Hradcany 30h fialova razena 11 1/2 11 3/4



<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>